Líder ukrajinskej opozície Viktor Juščenko vychádza z vody po ľadovom kúpeli v zamrznutom jazere v deň pravoslávneho sviatku Zjavenia Pána. Podobný kúpeľ absolvujú v januári pri tejto príležitosti tisícky Ukrajincov.
FOTO - TASR/AP
Minulý týždeň sa na Ukrajine konal kongres opozičnej strany NRU, ktorá je súčasťou politického bloku Naša Ukrajina. Jeho účastníci prijali uznesenie o utvorení volebného tímu politických strán na podporu kandidatúry Viktora Juščenka na úrad prezidenta. Voľby by sa mali konať 31. októbra.
Juščenko je bývalý proreformne orientovaný premiér, dnes stojí na čele Našej Ukrajiny a mal by sa stať spoločným prezidentským kandidátom národnopravicovej opozície. Tá má v parlamente asi sto poslancov. Podľa zahraničnopolitického analytika, riaditeľa výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexandra Dulebu, bude pri voľbe prezidenta rozhodujúci postoj komunistov. Tí majú podporou približne 15 percent voličov. Naša Ukrajina môže rátať s približne 20 percentami. Podľa prieskumu verejnej mienky má Viktor Juščenko približne 22-percentnú voličskú podporu. Druhý je úradujúci premiér Viktor Janukovyč, za ktorého by momentálne hlasovalo asi 13 percent voličov. Juščenko je však podľa Dulebu príliš pravicovo orientovaným politikom na to, aby ho komunisti svojim voličom odporučili.
Vláda, ktorá má v parlamente podporu ľavicových síl a nezávislých poslancov, má na rozdiel od opozície lepší prístup k médiám a iným dôležitým inštitúciám. Tento fakt sa stal aj terčom kritiky EÚ.
Európsky parlament vo svojej najnovšej rezolúcii kritizoval nedodržiavanie slobody slova na Ukrajine a vyzval vládu v Kyjeve na zabezpečenie demokratického charakteru prezidentských volieb. Ukrajinská rozhlasová stanica Dovira, ktorá donedávna šírila vysielanie Rádia Sloboda, pred niekoľkými týždňami bezdôvodne zastavila vysielanie tohto zahraničného programu. Ukrajinská polícia prerušila aj vysielanie Rádia Kontynent, ktoré šírilo programy zahraničných staníc. Vydávanie nezávislého denníka Silski Visti bolo zrušené.
Juščenko je v neľahkej pozícii. Nielenže má obmedzený prístup k médiám, ale nemôže svojim voličom sľubovať ani skoré členstvo krajiny v únii. Zo strany únie totiž neprišlo jednoznačnejšie gesto podpory, o ktoré by sa tento reformný kandidát mohol oprieť.
JAROSLAV ROZSÍVAL