Richard Clarke a jeho kniha. FOTO - REUTERS
Tak to aspoň tvrdí bývalý poradca prezidenta na boj proti terorizmu Richard Clarke, ktorý tento týždeň predstavuje svoju knihu Proti všetkým nepriateľom: pohľad zvnútra na boj proti terorizmu.
Spoveď muža, ktorý je expertom na terorizmus a pracoval už pre Reagana a potom aj pre Clintona a oboch Bushovcov, prichádza v čase rozbiehajúcej sa prezidentskej kampane. Je to silná podpora demokratickému kandidátovi Johnovi Kerrymu.
Clarkove slová spochybňujú hlavný Bushov tromf pred voľbami: národnú bezpečnosť. Doteraz všetky prieskumy naznačovali, že v tejto otázke prezidentovi dôveruje väčšina Američanov.
Biely dom sa obáva katastrofy. Naznačujú to jeho reakcie: v pondelok prehovorilo podľa denníka The Washington Post až šesť predstaviteľov administratívy. Na podobnú kritiku zväčša Biely dom nereaguje.
Biely dom opakuje, že Clarke je "najlepším kamarátom" ľudí okolo Johna Kerryho. Myslí pri tom na Randa Beersa, ktorý je Kerryho poradcom pre národnú bezpečnosť.
Administratíva tiež tvrdí, že Clarke sa snaží upútať pozornosť. Vraj z neho hovorí urazená samoľúbosť. Chcel sa stať dvojkou na novom ministerstve národnej bezpečnosti. Prezident ho však nevymenoval.
Clarkova kniha nevychádza len v čase kampane, ale aj v týždni, keď pred špeciálnou komisiou budú hovoriť prví predstavitelia administratívy: minister zahraničia Colin Powell a minister obrany Donald Rumsfeld. Pred komisiu už včera hovorili bývalí Clintonovi ministri zahraničia a obrany Madeleine Albrightová a William Cohen. A onedlho to čaká aj samotného Busha.
Clarke sa pridáva k viacerým predstaviteľom Clintonovej administratívy, ktorí tvrdia, že pri odovzdávaní moci Busha a jeho tím informovali, že najväčšou hrozbou pre Ameriku je organizácia Usámu bin Ládina. Busha to vraj nezaujímalo. Biely dom to odmieta.
Odmieta tiež, že by sa uskutočnili rozhovory, ktoré opisuje Clarke. Tvrdí, že deň po 11. septembri mu Bush povedal: "Overte, či to neurobil Saddám." Clarke vraj namietal, že vinu nesie al-Káida, prezident mu však podľa neho odpovedal: "Pozrite sa na Irak, na Saddáma."
Prepojenie al-Káidy so Saddámovým režimom sa doteraz nepotvrdilo. Je to jedno z Bushových zlyhaní v irackej vojne. Druhým sú chýbajúce zbrane hromadného ničenia.
Je však možné, že Clarkova kniha Busha nepotopí. Z chýbajúcich zakázaných zbraní urobil kauzu iný Bushov poradca - David Kay. Jeho správa bola niekoľko dní témou číslo jeden. Dnes o nej takmer nepočuť. Podobne môže skončiť aj Clarke. Aj napriek tomu, že ho považujú za dôveryhodného a nadstraníckeho veterána, ktorý slúžil Bielemu domu 30 rokov.
Autor: New York