Palestínsky chlapec hádže kamene na izraelských vojakov pri nepokojoch v Hebrone. FOTO - ČTK/AP
minister obrany Šaul Mofaz.
Izrael sa tiež rozhodol nepodmieňovať ďalšie "cielené zabíjania" palestínskymi teroristickými útokmi. Vo svojej taktike, ktorá je prioritne zameraná na Hamas, bude pokračovať bez ohľadu na to, čo podniknú teroristi. Izraelské denníky citujú nemenovaný bezpečnostný zdroj: chceme zlikvidovať celé vedenie Hamasu.
Spolu s odhodlaním bojovať proti Hamasu pokračuje Izrael v posilňovaní svojej bezpečnosti. Maximálne sa tiež zvýšila ochrana izraelských politikov. Potom, čo rozhodli o zabití duchovného vodcu Hamasu šejcha Jásina, je riziko útoku výrazne vyššie.
Ľudia sa obávali ďalšieho útoku. Oficiálni bezpečnostní predstavitelia sa snažili verejnosť upokojiť: šéf vojenského spravodajstva Aharon Zeevi včera povedal, že zabitie Jásina nepovedie k väčšiemu násiliu. Jeho kolegovia tvrdia, že to, že militanti sú odhodlaní na útoky, veľa neznamená. Dôležité je, či ich vedia a môžu zrealizovať. Zatiaľ ostreľujú židovské osady v Gaze a sever Izraela.
Kým Izrael sa pripravuje na najhoršie a je v stave napätého očakávania, na palestínskych územiach to vrie. Čoraz častejšie sa hovorí, že Jásinova smrť bude mať pre židovský štát vážne následky, ešte horšie môže zasiahnuť palestínsku samosprávu a v pásme Gazy ju môže dokonca definitívne zlikvidovať.
Samospráva tam nikdy nemala silné slovo: jej predstavitelia sú pre miestnych ľudí skorumpovaní kolaboranti s Izraelom. Hneď po Jásinovej smrti bola Gaza plná nápisov proti Arafatovi a samospráve. Predstava, že teraz budú palestínski policajti zasahovať proti extrémistom, je číra utópia.
Palestínski reportéri z pásma Gazy hlásia, že na protestných pochodoch sa zo strachu neobjavil ani jeden člen samosprávy. Až včera tam prišiel premiér Ahmed Kurája.
Hrozí, že Gaza sa dostane do totálneho područia Hamasu. Aj preto Izrael hovorí o nekompromisnej likvidácii jej vedenia. V hnutí sa už diskutuje, kto Jásina nahradí. Niektorí pozorovatelia hovoria, že Abdel Azíz Rantisi. Zatiaľ ho vymenovali za dočasného šéfa.
Pravdepodobnejšie je však kolektívne vedenie: ultraradikálny Rantisi s napojením na militantov, pragmatický Izmail Hanja s kontaktmi na samosprávu a pomerne nevýrazný Mahmúd Zahra.
Včera večer mala o situácii v oblasti rokovať aj Bezpečnostná rada OSN.
JANA MIKUŠOVÁ