V diecéznej knižnici v budove Veľkého seminára v Nitre je 66-tisíc kníh v 43 jazykoch. FOTO - AUTORKA
"Vyhľadávajú nás turisti z celého sveta. Študenti chodia pomerne málo, najmä preto, že knihy sú cudzojazyčné. Prevláda latinčina, maďarčina, nemčina. Po nemecky hovoriacich zasa prekvapí nemecké gotické písmo švabach, v ktorom sú aj bernolákovské tlače. Niekoľko mladých sa švabach aj naučilo čítať, no je ich málo. Jeden chlapec z učňovskej školy ma zaujal tým, že žiadal abecedu vo švabachu, hlaholike, cyrilike a poznal ich základné rozdiely," hovorí správca knižnice doktor teológie Ladislav Belás.
Správcovi sa zdá, že mnohé školské exkurzie sú pre žiakov neefektívne. "Žiaci nejavia o knihy záujem. Dávajú prednosť počítačom a televízii," konštatuje. V Diecéznej knižnici možno študovať iba prezenčne. Knihy sú vzácne, a preto sa nepožičiavajú. Mnohé by potrebovali obnovu, ktorá je veľmi nákladná. Z podpory mesta môže dať knižnica zreparovať jeden či dva kusy ročne. Na obnovu čakajú desiatky vzácnych inkunábulov čiže prvotlačí. "Nemáme peniaze ani priestory na rozvoj knižnice," dodáva správca.
Knižnicu založil biskup Augustín Roskoványi pred 125 rokmi. Do zbierky prispel vlastnými knihami a zozbieral staré tlače po svojich predchodcoch. Tri galérie sú dielom viedenských konštruktérov a majú pozoruhodnú architektúru. Obdivoval ju aj cisár Franz Jozef, ktorý sa podpísal do knihy návštev. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia knižnicu prevzal okres. Niektoré tlače s jej signatúrou zmizli, iné sa objavili vo viedenských antikvariátoch. V roku 1990 sa knižnica opäť vrátila cirkvi.
V Diecéznej knižnici sa nachádza najmä teologická literatúra, ale aj filozofická, právnická, filologická či didaktická. Vyhľadávaný je Bernolákov Slovár slovenský-česko-latinsko-nemecko-uherský. Zaujímavý je aj jedenásťjazyčný slovník vytlačený v 16. storočí vo švajčiarskom Bazileji alebo štyridsaťjazyčný slovník z roku 1613 vydaný vo Frankfurte nad Mohanom. Najstaršiu knihu knižnice O úteche z filozofie napísal Riman Boecius poslednú noc pred popravou za protikráľovské sprisahanie a vyšla v 15. storočí.