Pohľad na archeologickú lokalitu bývalého dominikánskeho kláštora, dokumentujúceho najstarší vývoj Banskej Štiavnice, je žalostný. Na jednej časti stojí parkovisko, zvyšnú zavážajú odpadom. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Návštevník mesta, ktorý na parkovisku odstaví svoje auto, si ani neuvedomí, v akej vzácnej časti mesta práve je. Nenachádza sa tu ani jediná informačná tabuľa o vývoji kláštora, chýbajú informácie o priebehu archeologického prieskumu v tejto lokalite. "Chceme, aby sa k problému vyjadrili aj obyvatelia mesta, preto sme na stránkach nášho mesačníka rozbehli diskusiu na tému kláštora a jeho rajského dvora," povedal nám Anton Pižurný z občianskeho združenia Paradajz. Podľa neho by bola obrovská škoda, keby lokalita úplne zmizla pod nánosmi zeminy a odpadov.
Archeologický výskum koncom 20. storočia potvrdil, že stavba sa viaže k polovici 13. storočia a patrí k najstarším stavbám v meste. Z pôvodného kláštora, ktorý neskôr prešiel z rúk dominikánov do vlastníctva jezuitov, zostala iba časť múrov a zvyšky okien, ktoré smerovali do takzvaného rajského dvora. Hoci ide iba o fragmenty z pôvodnej rozsiahlej stavby, v prípade zakonzervovania a ochrany by mohlo ísť o cennú lokalitu.
"Ukončenie archeologického výskumu odkrylo nielen zvyšky murív, ale v podzemí boli otvorené tri zaklenuté priestory s kamennými múrmi a klenbami suterénu kláštora," povedala nám Katarína Vošková, vedúca banskoštiavnického pracoviska Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici. Hoci pamiatkari po ukončení prieskumu opakovane zvolávali stretnutia odborníkov, konečné riešenia, ako lokalitu zabezpečiť, sa nenašli. Namiesto toho pribudla nevzhľadná asfaltová plocha a na nej parkovisko. "Niekoľko letných sezón sa ruinám bývalého kláštora usiloval pomôcť Spolok Banskej Štiavnice 91, ktorý organizoval letné mládežnícke tábory. Postupne sa domurovali prevalené klenby, rozpadnuté torzá murív," konštatuje Vošková. Podľa nej môže súčasné zasypávanie objektu znamenať nebezpečenstvo aj do budúcnosti. Jedna klenba do suterénneho priestoru zostala prepadnutá a nie je vylúčené, že k pohybu môže v budúcnosti prísť aj na iných miestach.
Podľa odborníkov stále existuje šanca prezentovať archeologickú lokalitu verejnosti. Ak by sa našiel dostatok financií, vylúčené by nebolo ani sprístupnenie podzemných priestorov, kde by mohla byť expozícia súvisiaca s vývojom kláštora a archeologickým prieskumom.
KVETA FAJČÍKOVÁ