Pozornosť devízového trhu sa minulý týždeň upierala do parlamentu, kde mali poslanci hlasovať o dôvere ministrovi financií Ivanovi Miklošovi. Investori síce očakávali, že Mikloš v kresle zostane, napriek tomu sa do stredy na devízovom trhu obchodovalo minimálne. Po stredajšom hlasovaní parlamentu sa zdalo, že zotrvanie ministra vo funkcii bolo už v kurze započítané, avšak na konci týždňa sa spustila vlna nákupov korún, čo slovenskú menu dostalo na nové historické maximum 40,2 za euro. Oproti pondelkovej otváracej úrovni to predstavovalo posilnenie koruny o 25 halierov. Týždeň uzatvorila koruna na úrovni 40,25 za euro.
Na devízových trhoch kraľuje jen
Japonský jen sa výrazne posilnil voči doláru aj euru pre stupňujúce sa špekulácie, že japonská centrálna banka obmedzuje intervencie. Dolár navyše tlačili smerom nadol obavy ohľadom bezpečnostnej situácie vo svete. Dolár zakončil týždeň voči euru na 1,2285 dolára a oslabil sa tak v porovnaní s kurzom 1,2220 zo záveru predchádzajúceho týždňa. Voči japonskému jenu sa prepadol na 106,67 z predošlých 110,85 a euro voči jenu kleslo z 135,47 na 131,05 jenu.
Zastavenie japonských intervencií by znížilo dopyt po dolároch v Ázii. Za prvé dva mesiace tohto roka intervencie už dosiahli desať biliónov jenov.
Americký Federálny rezervný systém ponechal úrokové sadzby bezo zmeny na 46-ročnom minime. Nízke úroky sú jedným z dôvodov slabého záujmu o dolár. K nim sa v posledných týždňoch pridávajú obavy o bezpečnosť.
Burzy sa boja terorizmu, klesajú
Vedúce svetové akciové burzy pokračovali v oslabovaní v dôsledku obáv o bezpečnostnú situáciu vo svete. Výnimkou bola tokijská burza, ktorej hlavný index Nikkei 225 vďaka priaznivým hospodárskym vyhliadkam posilnil o 2,3 percenta na 11 418,51 bodu. Vo štvrtok sa dokonca vyšplhal na viac než 20-mesačné maximum 11 647,71 bodu.
Americký Dow Jonesov index priemyselných akcií sa však za celý týždeň znížil o 0,5 percenta na 10 186,60 bodu a širší index Standard & Poor's 500 klesol o 0,9 percenta na 1109,78 bodu. Index technologického trhu Nasdaq sa prepadol dokonca o 2,2 percenta na 1940,47 bodu.
Ropa opäť výrazne zdražela
Ceny ropy sa po predchádzajúcom poklese opäť výrazne zvýšili. Vyvolali to pochybnosti o dostatku benzínu v letnej motoristickej sezóne v USA, ale k rastu prispeli aj obavy z bezpečnostnej situácie vo svete po teroristických útokoch v Madride. Cena kľúčového termínového kontraktu na severomorskú ropu Brent zakončila v Londýne na 33,26 dolára za barel, čo je o viac než dolár nad úrovňou z konca 11. týždňa. Cena americkej ľahkej ropy WTI na newyorskej burze NYMEX stúpla dokonca takmer o dva doláre na 38,08.
Z celkovej situácie vo svete ťažilo zlato, ktorého ceny stúpli vysoko nad 400 dolárov za trójsku uncu. V piatok sa cena stabilizovala okolo 411 dolárov. Vysoké ceny zlata a pokračujúci rast cien priemyselných kovov pomáhali striebru, ktoré bolo pri cene 7,62 dolára za najdrahšie za posledných šesť rokov. (čtk, sita)