FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Sťažností na lekárov v posledných mesiacoch pribúda geometrickým radom, tvrdí minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Ľudia sa ministerstvu sťažujú najmä na vyberanie poplatkov, často sa im zdá, že ich lekári pýtajú neoprávnene.
"Napríklad v Bratislave je najnovším trendom poplatok päť- až desaťtisíc korún za pôrodnú posteľ. Pritom voľných postelí je dosť," povedal Zajac. Vynaliezavosť lekárov podľa neho nemá hranice.
Sekcia štátneho dozoru a kontroly na ministerstve posúva sťažnosti na neštátnych lekárov na samosprávne kraje. Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor však tvrdí, že takto zverejnené informácie mu pripadajú ako honba na lekárov. Prípady by sa podľa neho mali riadne vyšetriť a až potom kritizovať.
"Nejasná formulácia zákona umožňuje rôzny prístup k vyberaniu dvadsaťkorunového poplatku. Nie je to vinou ani ministerstva ani lekárov, ale zmien, ktoré sa do zákona dostali po návrhoch poslancov," povedal Pásztor. Poplatok za prednostné poradie či ošetrenie pacienta mimo ordinačných hodín považuje Pasztor za prirodzený. "Je to absolútne trhový mechanizmus."
Pacienti by nemali platiť napríklad za zdravotnícky materiál, vstupnú prehliadku, vedenie zdravotnej karty alebo za röntgen. Problematický je sponzoring. Hoci zákon nezakazuje finančné dary, poskytnutie starostlivosti nemôže lekár podmieniť sponzorskou platbou.
Marta Jančovičová, šéfka sekcie štátneho dozoru na ministerstve, hovorí, že sponzoring sa dá neoprávnene využiť. Stalo sa tak v jednej z bratislavských nemocníc, kde lekár žiadal od pacientky 50-tisíc korún za prednostné zaradenie na operáciu bedrového kĺbu. "Pacientka si to rozmyslela, pýtala sa nás, či na to mal právo. Je fakt, že v základnej starostlivosti na tento postup právo lekár nemal."
Sekcii štátneho dozoru prišlo minulý rok 31 sťažností, asi 100 ľudí sa pýtalo telefonicky. Tento rok sa písomne sťažovalo osem pacientov, telefonovalo už 74.
Jednotka ochrany práv pacientov na ministerstve odpovedá aj na otázky o poplatkoch. Ľudia najčastejšie upozorňujú na rôzne sadzby za vyšetrenia pre účely okresných úradov, na konzultačný príplatok u gynekológov, na poplatok za vypísanie práceneschopnosti či na chýbajúce cenníky.
Poplatky zostanú aj po prijatí reformných zákonov. Výnimky budú mať opäť o ženy s rizikovým tehotenstvom, držitelia Janského plakiet, deti do 1 roka. Platiť nebudú ani osoby s nariadenou ústavnou liečbou a vojaci základnej vojenskej služby. Pacienti v hmotnej núdzi by mali platiť až od 4. dňa hospitalizácie.
Ministerstvo spolu s Asociáciou súkromných lekárov vydalo brožúrku so servisnými informáciami o poplatkoch.
Kedy platiť a kedy nie
V ambulancii 20 korún neplatí
dieťa do šesť rokov, osoba, ktorej sa poskytuje preventívna zdravotná starostlivosť vrátane povinného očkovania, osoba, ktorej sa poskytuje dispenzárna starostlivosť, osoba pri opakovanej návšteve toho istého lekára v ten istý deň a pri opakovanej návšteve nadväzujúcej na poskytovanie tej istej zdravotnej starostlivosti, osoba s duševnou poruchou, ktorej povaha predstavuje riziko ohrozenia života a zdravia tejto osoby alebo jej okolia, dieťa s nariadenou ústavnou starostlivosťou, osoba, ktorá je vyšetrovaná v súvislosti s bezpríspevkovým darovaním krvi, nositeľ ocenenia striebornej, zlatej, diamantovej Janského plakety. Potvrdenia a vyšetrenia, za ktoré sa neplatí
vystavenie potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti, vystavenie potvrdenia o potrebe preradenia na inú prácu, vystavenie potvrdenia o očakávanom dni pôrodu, vystavenie bodového ohodnotenia pracovného úrazu alebo choroby z povolania na účel náhrady za bolesť, vystavenie nálezu o zdravotnom stave pre posudkového lekára sociálneho zabezpečenia, zdravotná starostlivosť poskytnutá na základe písomného požiadania posudkového lekára sociálneho zabezpečenia, vystavenie tlačiva hlásenia o úraze a tlačiva o hlásení choroby z povolania, zdravotné výkony predchádzajúce vystaveniu tlačiva o návrhu na kúpeľnú starostlivosť, neplatí sa za zdravotnícky materiál a lieky. Ambulancia môže žiadať sponzorský dar. Poskytnutie starostlivosti však nesmie podmieňovať sponzorskou platbou. Za čo sa v ambulancii platí
prehliadka zdravotného stavu pre žiadateľov o vodičský preukaz, prehliadka zdravotného stavu pre orgány činné v občianskom súdnom, správnom a trestnom konaní, prehliadka zdravotného stavu vo veciach bytových okrem osoby s preukazom ZŤP, prehliadka zdravotného stavu pred cestou do cudziny a po návrate z cudziny, zistenie, či je poistenec pod vplyvom alkoholu, potvrdenie a psychologické vyšetrenie pre žiadateľa o zbrojný pas, vystavenie zdravotného preukazu, potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa - pre tábory, školy v prírode a pod., potvrdenie prihlášky na vysokú školu, vyšetrenie na osobnú žiadosť osôb, ktoré nemá liečebný účel. Každá ambulacia má právo určiť si výšku poplatkov sama. Cenník musí byť vyvesený na viditeľnom mieste. Pacient musí dostať potvrdenie o zaplatení. Za návštevy u lekára v týchto prípadoch pacient neplatí poplatok 20 korún.
Iné poplatky v ambulancii
objednanie na presnú hodinu, platba za návštevu chorého doma, vyšetrenie na žiadosť pacienta v ambulancii špecialistu bez odporúčania praktického lekára. Zdroj: MZ SR