"Vláda z troch strán. HZDS, Smer a niekto," hovoril neurčito v televízii Markíza podpredseda HZDS Sergej Kozlík. Podľa neho možno očakávať po predčasných voľbách "silnú pozíciu spojenia" HZDS - Smer plus ešte ďalšia strana. Predpokladá sa, že to bude niektorá zo súčasných vládnych strán.
Líder Smeru Robert Fico hovorí, že on takú spoluprácu nevylučuje a ak aj Smer teraz vládne strany kritizuje, "nemá to vplyv" na situáciu po voľbách. Fico nevidí problém ani vo vláde s HZDS. Chce však, aby hnutie vysvetlilo niektoré svoje spoločné parlamentné hlasovania s SDKÚ.
Obsah politiky budúcej vlády musí byť podľa Fica jasný: sociálne únosné reformy a boj proti korupcii a klientelizmu. Na poznámku, ako si možno predstaviť spoluprácu HZDS a Smeru pri jeho problematických vzťahoch so šéfom HZDS Vladimírom Mečiarom, Fico odvetil: "To je omyl." Dôležitejšia je podľa neho dohoda strán na programoch. "Nepotiahnem predsa celú stranu do opozície len preto, že mám byť nejakou prekážkou. Ak by som ja mal byť prekážkou, pokojne pôjdem nabok," dodal Fico.
Predstavitelia vládnych strán možný povolebný vývoj komentujú zdržanlivo. Podpredseda ANO Ľubomír Lintner však privítal myšlienku, aby budúcu vládu tvorilo menej strán. Je presvedčený, že ANO ako liberálnu stranu neobíde ani pravicová a ani ľavicová strana politického spektra. Myslí, že koaličný potenciál HZDS by sa zvýšil, keby Mečiar ďalej hnutie neviedol. "V tej chvíli by sa stali prijateľnými pre viacero strán."
Šéf klubu SMK Gyula Bárdos sa zasmial pri predstave, že SMK je v koalícii so Smerom a HZDS. "Neviem si to predstaviť." Poslankyňa KDH Mária Sabolová reagovala podobne. Podľa nej sú doterajšie kroky Smeru a HZDS neprijateľné.
Poslanec Tomáš Galbavý z SDKÚ tvrdí, že potrebnejšie je riešiť iné rébusy ako spoluprácu s HZDS a so Smerom.