Hovoriť o potrebe aktívneho ovládania cudzích jazykov je už dnes naozaj zbytočné. Pociťujeme ju na každom kroku, v dennodennej praxi. Bez rozpakov možno konštatovať, že hodnota jednotlivca a jeho možnosti na trhu práce v čoraz významnejšej miere závisia práve od úrovne a rozsahu jeho jazykových kompetencií. Pod jazykovou kompetentnosťou v tomto prípade, samozrejme, nemožno rozumieť pasívne vedomosti, ale schopnosť okamžite a aktívne využívať cudzí jazyk v praxi.
Nevyhnutnosťou pre uchádzača o zamestnanie v krajinách Európskej únie, ktorá sa rýchlo začína udomácňovať aj u nás, je dokladovanie schopnosti komunikovať v cudzom jazyku medzinárodne platným certifikátom. Medzi najznámejšie medzinárodne uznávané jazykové certifikačné systémy patria napríklad, Cambridgeské certifikáty z anglického jazyka, certifikáty, ktoré ponúka Goe-theho či Rakúsky inštitút. Európske jazykové certifikáty rozšírené a uznávané predovšetkým v krajinách Európskej únie, ale i v Maďarsku, Poľsku, či neďalekom Česku, sú však u nás ešte stále novinkou.
Európske jazykové certifikáty predstavujú systém jazykových skúšok, ktoré vychádzajú zo Spoločného európskeho rámca odporúčaní o výučbe, učení sa a vyhodnocovaní jazykových vedomostí a zručností. Uvedený systém skúšok je postavený tak, aby bolo možné na základe jednotných kritérií a štandardov vyhodnocovať jazykové vedomosti a zručnosti v rôznych jazykoch na rôznych vedomostných úrovniach. Systém európskych jazykových certifikátov vznikol ako odpoveď na požiadavku zamestnávateľských a obchodných organizácií EÚ vytvoriť jednotný hodnotiaci systém praktického a živého ovládania cudzieho jazyka u zamestnancov, preto je Európsky jazykový certifikát prednostne určený pre profesionálny styk.
Európsky jazykový certifikát vyjadruje schopnosť jeho držiteľa ovládať jazyk na komunikatívnej úrovni, čo predpokladá praktické zvládnutie všetkých jazykových zručností - hovorenie, čítanie, písanie, počúvanie. V rámci skúšky kandidát preukazuje schopnosť písomne aj ústne reagovať na konkrétne situácie a problémy, ktoré musí riešiť v rámci bežného profesionálneho života. Uvedeným požiadavkám je prispôsobená taktiež príprava, ktorá nie je tradičná, ale spočíva v učení sa cez modelové situácie a úlohy, ktoré prináša každodenná prax.
Kde je možné Európsky jazykový certifikát získať?
Exkluzívnym držiteľom licencie skušobného centra Európ-skych jazykových certifikátov na Slovensku je Aka-démia vzdelávania, ktorá má na vedenie prípravných kurzov ako aj na skúšanie špeciálne vyškolených lektorov. Objek-tívnosť testovania jezaručená jednotným testovacím systémom, ktorý vypracováva a monitoruje renomovaná zahraničná organizácia. V súčasnosti je možné v Akadémii vzdelávania získať Európske jazykové certifikáty z anglického jazyka (Certificate in English) a nemeckého jazyka (Test Arbeitsplatz Deutsch, Zertifikat Deutsch - v spolupráci s AJAK Praha, Zertifikat Deutsch Plus). Spomenuté certifikáty sú na úrovni B, čo predpokladá stredne pokročilú úroveň ovládania jazyka. Uvedená úroveň je odporúčaná predovšetkým pre pracovníkov štátnej a verejnej správy, stredný a vyšší manažment. Európsky jazykový certifikát je vhodný aj pre maturantov, pretože vedomostná úroveň, ako aj charakter skúšky na Európsky jazykový certifikát je veľmi podobný pripravovanej novej maturitnej skúške z cudzieho jazyka.
Skúšku na Európsky jazykový certifikát môže absolvovať kandidát starší ako 14 rokov po predchádzajúcej príprave v jazykových kurzoch Akadémie vzdelávania, ktorá však nie je podmienkou. Prípravné kurzy a registráciu na skúšku je možné absolvovať vo všetkých 37 pobočkách Akadémie vzdelávania na Slovensku.
Eva Gajdošová,
Akadémia vzdelávania