Ráno vstanete a nič sa vám nechce. K prvej káve si už beriete pravidelne tabletku proti bolesti. Viete, že aj dnes musíte byť kreatívny, energický, flexibilný, asertívny a ešte aj originálny. Devízou budúcnosti je byť na tom stále lepšie. Presadia sa iba ľudia, ktorí nemajú problémy a všetky úlohy zvládnu ľavou rukou. Ako to zvládnuť?
Jeden z najbohatších ľudí sveta, majiteľ firmy Microsoft Bill Gates, ktorý má IQ 160, je oduševneným bežcom. Znie to banálne a príliš jednoducho, ale športovanie a každá telesná činnosť vynikajúco podporujú aktivitu mozgu. Neurológ a psychológ Pierce J. Howard si celé roky tvorí zoznam položiek, ktoré je možné nazvať prekážkou tvorivosti.
Za jednu z nich vo svojej knihe Príručka pre užívateľov mozgu označil aj zlú telesnú kondíciu. "Nemusíme byť práve maratónskym bežcom, ale musíme byť dostatočne zdraví a v kondícii, aby sme si uchovali dostatočné nabudenie, ktoré tvorivosť vyžaduje," hovorí. Pri istom experimente museli dvaja ľudia s rovnakým IQ riešiť matematické úlohy. Prvý pokojne sedel na stoličke, druhý šliapal na stacionárnom bicykli. K správnym výsledkom sa rýchlejšie dopracoval športovec.
Keď nemôžete otočiť hlavou
Aj taká banalita, ako je seknutá šija vám môže zabrániť v tom, aby ste dokončili prácu úspešne. Keď nemôžete otočiť hlavou, ťažko bude vaše myslenie flexibilné. Fyzioterapeutka Gita Haklová: "Príliš namáhaná šija a chrbát sú prekliatím kancelárskeho života a tvorivosti. To poznajú najmä tí, ktorí veľa sedia a pracujú pri počítači." Krátky kurz, ako lepšie sedieť a po-hodlnejšie písať, pomôže odstrániť záťaž spôsobenú touto činnosťou.
"Aj správne volené potraviny podporujú mozgovú činnosť. Ak chcete byť bdelí, voľte jedlo s proteínami, ak si chcete vyvolať výdatný spánok, doprajte si cukry. Je oveľa rozumnejšie jesť potraviny, ktoré nás robia výkonnejšími ako sa dopovať liekmi. Každá zložka potraviny má niečo dobré aj na mozog," radí psychiatrička Lívia Vavrušová.
Cukor spôsobuje pokles výkonnosti, únavu a pocit slabosti. Ak sa potrebujeme veľmi sústrediť, treba sa vzdať sladkostí.
Činnosť mozgu podporuje rybí, ľanový, repkový a sójový tuk, ale napríklad aj tuk v materskom mlieku, takže dojčením matky zvyšujú svojim deťom IQ.
Aké sú ďalšie prekážky tvorivosti?
Vražedné vety:
Mnohí pri probléme často hovoríme: - "Nikdy sme to takto nerobili. To sa nedá. Nebude to fungovať." Takýmito a podobnými vetami úplne zlikvidujeme tvorivú atmosféru kdekoľvek.
Nevhodný spôsob otázok:
Otázky s uzavretým koncom, na ktoré sa odpovedá áno-nie tlmia tvorivosť na rozdiel od otázok s otvoreným koncom.
Nedokončené záležitosti:
Všetci máme v hlave tisíce maličkostí, ktoré ešte musíme vybaviť: dôležitý telefonát, návšteva lekára, sľúbená schôdzka s priateľmi. Myšlienky na ne nám víria v hlave a neostáva miesto na nové myšlienky.
Cenzor v hlave:
Naša hlava je plná zákazov a predpisov: Musíš, nesmieš, mal by si... - Ani to nie je správne. Zakážme si takéto myšlienky. Povedzme si: Všetko sa dá.
Činnosť nasilu:
Neraz robíme mnohé veci nedobrovoľne, nasilu. Problém sa najlepšie vy-rieši tak, že sa od neho odpútame. Keď sa budeme o ňom nútiť rozmýšľať, iba sa zbytočne vyčerpáme.
Strach zo zmien:
Keď vzniká nové, staré musí zomrieť. Preto sa v tvorivosti vždy skrýva aj deštrukcia. Človek opúšťa osvedčený terén a vstupuje do neznáma.
Perfekcionizmus:
Veľkým nepriateľom tvorivosti je snaha o dokonalosť. Zakazuje myslieť nahlas, snívať i fantazírovať, a tak nás náš perfekcionizmus zotročuje. Musíme sa zmieriť s tým, že každý človek robí aj chyby.
Chaotické pracovisko:
Ak skupina, v ktorej ste členom funguje zle, pritlmí to tvorivosť. Je vaše pracovisko nabité pozitívnou ener-giou? Alebo tam vládne príšerný zmätok, plno harabúrd a neporiadku? Zmätok oslabuje energiu a rozptyľuje myseľ - hľadanie veľmi dôležitých poznámok pod kopami papierov je stresujúce a mrhaním času.
Kritická povaha:
Príliš kritické črty povahy tlmia tvorivosť. Psychológ Goleman to nazýva psychosklerózou alebo stuhnutím postojov, ktoré sa aktivujú zvlášť v priebehu prípravnej fázy.
Strach:
Aktivuje limbický systém a úmerne tlmí činnosť mozgovej kôry, na ktorú je tvorivosť viazaná. Strach často sprevá-dza malú dôveru vo vlastné schopnosti.
Prevaha ľavej mozgovej hemisféry:
Samá logika a žiadna hra vytvárajú nudného jedinca.
Neschopnosť zmeniť uhol pohľadu:
Ak sa pozeráme na horu stále z jedného miesta, uvidíme stále rovnakú horu.
Zlá diéta:
Jedlo dokáže náš mozog naštartovať, alebo utlmiť. Kapacitu mozgu pozitívne ovplyvňuje aj strava, najmä lecitín, ktorý je v sóji alebo vo vajíčkach. Prebúdzačmi mozgovej aktivity sú bielkoviny. Naopak cukry a tuky nás utlmujú. Vitamín B pôsobí dobre na nervy, vitamíny E a C ich ochraňujú pred škodlivým vplyvom voľných radikálov kyselín. Potraviny, ktoré by špe-ciálne posilňovali činnosť mozgu, zatiaľ neexistujú. Na pamäť pôsobí stimulujúco aj nikotín. V mozgu sú nikotínové receptory, ktoré podľa všetkého zvyšujú jeho krátkodobú aktivitu. Preto sú tvrdenia fajčiarov, že sa s cigaretou dokážu lepšie koncentrovať namieste, hoci lekári to neradi počujú.
Dve rady pre mažérov:
1. Pred schôdzkami v priebehu, ktorých chcete mať partnerov uvoľnených a potešených, jedzte a ponúkajte sacharidy a tuky (teda jedlá z obilnín, zákusky, tortičky, banány)
2. Ak chcete, aby vaši partneri boli pri rokovaní bdelí a analyticky mysliaci, jedzte a ponúkajte bielkoviny (mäso, vajcia).
EVA HRDINOVÁ