Čo je podstatou dvoch rozdielnych spôsobov zamestnávania?
V personálnom lízingu je potrebná prítomnosť tzv. pro-stredníka, v dobrom prípade kvalifikovanej personálno-poradenskej spoločnosti, ktorá je v úlohe zamestnávateľa a prenajímateľa určitého pracovníka firme - užívateľskému zamestnávateľovi, ktorá ho potrebuje na vopred dohodnutú prácu za vopred stanovených podmienok.
Prostredník a zamestnávateľ v jednej osobe je zodpovedný za splnenie všetkých odvodových povinností voči štátu a za vyplatenie mzdy vo vopred dohodnutom termíne a to aj bez ohľadu na možné omeškanie platby zo strany užívateľského zamestnávateľa. Jeho zodpovednosť musí v rámci serióznosti voči klientovi a voči zamestnancovi zahŕňať aj poistenie zodpovednosti za škodu, prevzatie zodpovednosti v právnej rovine a v rovine pracovno-právnych vzťahov, napríklad poučenie o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, pracovné úrazy, stravovanie, dovolenky, potvrdenia a podobne.
V prípade recruitmentu nie je v ďalšej fáze potrebný prostredník a zamestnanci vstupujú do pracovného pomeru priamo so spoločnosťou, ktorá ich prácu potrebuje a ktorá zabezpečuje kompletný personálny servis podľa zákona a kultúry firmy.
Tvrdenie, že personálny lízing má na našom trhu v súčasnosti rovnaké postavenie ako recruitment by však bolo pomerne predčasné a nepresné. Vzťah k lízingu a recruitmentu ešte stále prechádza vývojom, v ktorom "sú si všetci rovní, len niektorí sú si rovnejší".
Lízing je zo strany užívateľ-ských zamestnávateľov chápaný predovšetkým ako spôsob vy-krytia dočasnej potreby pracovnej sily, ktorá bola spôsobená nepravidelnosťou výroby alebo jej sezónnosťou. Tomu sa prispôsobuje mzda aj benefity.
Dôležitý je aj samotný prístup personálno-poradenských spoločností k lízovaným zamestnancom. Akýkoľvek vzťah personálnej spoločnosti, kandidáta na akúkoľvek prácu a klienta musí byť v záujme dlhodobosti spolupráce vyvážený a rešpektujúci isté pravidlá a hodnoty.
Personálny lízing a recruitment sú služby s vysokou pridanou hodnotou. Možno ju vytvoriť iba v prípade, že existujú ľudia - kandidáti, ktorí umožnia kvalifikovanej personálnej spoločnosti pridanú hodnotu vôbec vytvoriť. Bez nich žiadna personálna spoločnosť nemôže dlhodobo existovať. Je ešte ďaleko čas, keď si práve kandidáti budú vyberať personálne spoločnosti a dávať si na ne navzájom referencie?
Nepochopenie pravidiel ko-munikácie so zamestnancami v rámci lízingu a recruitmentu, malo za následok niekoľko chýb, ktoré personálnym službám urobili negatívnu reklamu.
Mnohí zo zamestnancov v rámci lízingu dostali prácu za podmienok, ktoré boli menej priaznivé ako v prípade trvalého pracovného pomeru. Ak bola ich zmluva definovaná na dobu určitú, mohlo sa stať, že zažili obdobie čakania na ďalšiu pracovnú príležitosť.
Je preto pochopiteľné, že uchádzači o zamestnanie často vnímali, a mnohí dodnes vnímajú, lízing ako prechodné zamestnanie bez možnosti trvalej perspektívy, ďalšieho vzdelávania a profesného rastu.
Personálny lízing, tak ako ho chápu spoločnosti v Európe, nemá uchádzačom o zamestnanie uberať možnosť mať rovnaké postavenie na trhu práce ako v prípade kmeňových zamestnancov. Jeho úlohou je uľahčiť klientom - potenciálnym zamestnávateľom administratívu, organizačné zabezpečenie pracovno- právnych vzťahov, právnu zodpovednosť a zodpovednosť za spôsobenú škodu.
Prioritu majú zamestnanci. Ich priazeň a stabilitu si spoločnosti získavajú prostredníctvom uzavretia pracovných zmlúv so všetkými právami a povinnosťami, ktoré poskytuje Zákonník práce v danej krajine a vyhľadaním ďalšej pracovnej príležitosti.
Firma, ktorá nemusí venovať svoj čas na zabezpečenie fungovania v oblasti pracovnej administratívy, má tak možnosť rozvíjať schopnosti a znalosti svojich zamestnancov, bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzajú.
Druhou stranou mince je prístup zamestnávateľov, ktorí na lízovaných zamestnancov čoraz viac pozerajú ako na potenciálnych kmeňových pracovníkov (pre-recruitment) a lízing im umožňuje si ich vyskúšať a následne zamestnať do vlastných radov.
V modernom ponímaní teda často platí, že pri rešpektovaní istých hodnôt vo vzájomných vzťahoch "je personálny lízing predohrou recruitmentu".
ZUZANA BALEJOVÁ,
Manpower Slovensko