Jásinov pohreb v Gaze.
FOTO - REUTERS
V pásme Gazy a na západnom brehu to bol deň emócií, šoku, volania po pomste. Mnohí hovorili, že sa pripravujú na samovražednú operáciu. Palestínske ulice boli plné dymu z horiacich pneumatík, izraelských a amerických zástav. Z mešít sa ozývalo: "Hamas nikdy nezomrie" a "My všetci sme mučeníci."
Vrelo to najmä na Jásinovom pohrebe pár hodín po izraelskom útoku. Podľa islamu musí byť telo čo najskôr po smrti uložené do zeme. Pochovali ho na cintoríne pre mučeníkov. Podľa AFP odprevadilo truhlu zakrytú palestínskou zástavou 200-tisíc ľudí. Nad ich hlavami zneli z magnetofónu Jásinove slová: "Vybrali sme si túto cestu a skončíme buď ako mučeníci alebo ako víťazi."
Pri Jásinovom dome hliadkovali tri staršie ženy. Mávali zbraňami. Jedna z nich reportérovi AFP povedala: "Všetci sme bojovníci, všetci sme martýri, všetci sme pripravení zomrieť."
"Šaron zaručil Jásinovi mučeníctvo, my zaručíme smrť Izraelčanov v každom meste," vyhlasujú teroristické organizácie.
Podobné slová znejú aj z okolitých krajín, do ulíc vyšli ľudia v Jordánsku či Egypte. Arabské médiá zdôrazňovali, že Jásin bol starec na vozíčku, radikáli vyzvali umiernené vlády, aby za žiadnych okolností nekomunikovali so "sionistami". Všetci opakujú, že mier je mŕtvy.
V Izraeli sa už špekuluje, kto Jásina nahradí. Najčastejšie sa spomína Abdel Azíz Rantisi. Ten však nemá Jásinovu charizmu, ani nevyvoláva taký rešpekt. Jásin bol po Arafatovi druhý najpopulárnejší muž Palestínčanov.
Arafat sa po Jásinovej smrti začal báť. Ľudia z jeho okolia si myslia, že ďalší úder padne na neho. Izrael však tvrdí, že cieľom je prioritne Hamas.
Arafat sa však môže obávať hnevu Palestínčanov. Radikáli z Hamasu ho totiž považujú za zradcu, pretože podľa nich posiela palestínskych policajtov zatýkať ich ľudí. Nedá sa vylúčiť ani to, že sa ho budú snažiť politicky odstrániť. (mik, reuters)