Byty predražuje aj ich nedostatok. "Ceny starších bytov drží vysoko to, že sa málo stavajú nové," hovorí Martin Vaverčák, obchodný riaditeľ z realitnej kancelárie Tatra Real. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Predať! Hlása titulok článku v britskom týždenníku The Economist, ktorý analyzuje trh nehnuteľností. Podľa neho ceny nehnuteľností na celom svete v najbližších štyroch rokoch prudko klesnú. Odhaduje sa, že byty stratia až 20 percent zo svojej súčasnej hodnoty. Kto chce preto zarobiť, mal by nehnuteľnosť predať čo najrýchlejšie.
Economist vychádza z pozorovaní, podľa ktorého ceny za posledný rok rapídne stúpli. Štúdia ukazuje, že ceny domov v Británii, Írsku alebo Holandsku sú vo vzťahu k zárobkom 50 percent nad priemerom za posledných 30 rokov. Ceny sú v USA nadhodnotené o 23 percent, v Austrálii o 33 percent a v Španielsku až o 68 percent.
Podľa Economistu minulý vývoj ukazuje, že za každým prudkým nárastom nasleduje ešte prudší pád. "Trh nehnuteľností sa aj na Slovensku dá prirovnať k americkému trhu s akciami internetových firiem, ktorý tiež spľasol ako bublina," hovorí Miroslav Šmál, ekonomický analytik Poštovej banky.
Na to, aká stratégia platí pre náš trh nehnuteľností, nevedia odborníci jednoznačne odpovedať. V zásade sa realitní makléri a analytici zhodujú: ceny by rásť už nemali. "Vývoj predpovedať naozaj nevieme, ceny by mali ísť skôr dole, ale to ukáže trh," myslí si Richard Palkovič z realitnej spoločnosti Urban & Partner. "Ceny bytov sú však neúnosné, predbehli sme už Česko a dobehli Rakúsko," tvrdí.
Kúpna cena bytov, ale aj ich budúci vývoj závisí od lokality. "Ceny v centre Bratislavy pôjdu ešte hore, v okolitých častiach skôr klesnú," povedal Martin Vaverčák, obchodný riaditeľ Tatra Real. Súčasné ceny nepovažuje za nadhodnotené. "Sú také, ako ich určuje dopyt, a ten je stále veľký," hovorí. Podľa neho vysoké ceny starých bytov drží nedostatok novostavieb.
Ekonomický analytik Miroslav Šmál však tvrdí: "Trh nehnuteľností u nás dosiahol cenový strop, ceny pôjdu jednoznačne dole, ale pomaly." Podľa neho na slovenskom trhu nehnuteľností existuje bublina vysokých cien, ktorá musí spľasnúť. "Majitelia nehnuteľností nadhodnotili ceny v očakávaní vstupu Slovenska do Európskej únie. Tak isto reagovali aj kupujúci s presvedčením, že po vstupe byty ešte zdražejú a zvýšili dopyt," vysvetľuje Šmál a radí s kúpou bytu rozhodne počkať. "Zlacnieť by mali nielen byty, ale aj úroky z hypoték," predpovedá. Momentálne ceny sú podľa neho neprirodzene nadhodnotené a nezodpovedajú reálnym príjmom domácností.