BRATISLAVA - Parlament pred vyše týždňom novelizoval päť zákonov, ktoré tvoria základ sociálnej reformy. Zmeny majú platiť väčšinou už od 15. apríla.
Ak prezident zákony podpíše, pracovníkov úradov práce a sociálnych vecí opäť čaká zhon. "Každá legislatívna zmena, ktorá ide na poslednú chvíľu, nám spôsobuje problémy," hovorí šéf úradu v Brezne Roman Porhajaš.
K najvýznamnejším zmenám patrí zvýšenie aktivačného príspevku z 1000 na 1500 korún. Zvýšiť sa má aj ochranný príspevok pre skupiny, ktoré pracovať nemôžu, teda dôchodcov, rodičov na rodičovskej dovolenke, dlhodobo chorých ľudí. Zužuje sa aj okruh osôb, ktorým hrozilo, že novým bodovaním zdravotného postihnutia prídu o invalidné dôchodky.
Okrem veľkého množstva zmien mnohí, najmä opoziční politici, kritizujú aj spôsob, akým sa zákony menili. Tri z noviel poslanci "prepašovali" do novely zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní, dve do novely zákona o poisťovníctve - teda do zákonov, ktoré so sociálnou reformou nemajú nič spoločné.
Úradníci to nepovažujú za problém. "Nám je v podstate jedno, v akom zákone to je. Ak je to raz v zákone a týka sa nás to, musíme to robiť," tvrdí Porhajaš.
Dušan Druska, poverený riadením úradu v Liptovskom Mikuláši, tvrdí, že ministerstvo s nimi všetky návrhy zákonov konzultovalo. "Aj my sme dávali pripomienky a pozmeňujúce návrhy." Úrad tak vraj všetky opatrenia "včas a v plnej miere" uplatní.
Ústredie práce a sociálnych vecí podľa jeho hovorcu Petra Zemaníka už pripravuje metodické pokyny, reagujúce na zmeny v zákonoch, a "bude o nich úrady okamžite informovať tak, aby po zverejnení v Zbierke zákonov mohli úrady tieto zmeny aplikovať". Či to, že zmeny sú obsiahnuté v inom zákone, bude alebo nebude mať vplyv na kompletizáciu zákonov, vraj nevedia posúdiť. (joč)
Zákony a ich novely Zákon o sociálnom poistení
Parlament ho prijal 24. septembra, prezident ho vrátil a poslanci opäť schválili 30. októbra. Až na niektoré pasáže je účinný od 1. januára.
Zákon bol od jeho prijatia novelizovaný:
* zákonom o prídavku na dieťa,
* zákonom o službách zamestnanosti,
* zákonom o starobnom dôchodkovom sporení,
* novelou zákona o poisťovníctve (čaká sa na vyjadrenie prezidenta).
Zákon o pomoci v hmotnej núdzi
Parlament ho prijal 11. novembra, účinný je od 1. januára.
Zákonom sa zároveň novelizoval zákon o sociálnej pomoci.
Zákon o pomoci v hmotnej núdzi bol od jeho prijatia novelizovaný:
* zákonom o službách zamestnanosti,
* novelou zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní (čaká sa na vyjadrenie prezidenta).
Zákon o sociálnej pomoci
Zákon nie je nový. V poslednom čase bol novelizovaný hneď niekoľkokrát:
* zákonom o pomoci v hmotnej núdzi,
* novelou, opätovne prijatou 20. januára a účinnou od 1. februára,
* poslaneckou novelou (čaká sa na vyjadrenie prezidenta),
* novelou zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní (čaká sa na vyjadrenie prezidenta).
Zákon o službách zamestnanosti
Parlament ho prijal 4. decembra, účinný je od 1. februára. Zákonom sa zároveň novelizoval:
* zákon o sociálnom poistení,
* zákon o pomoci v hmotnej núdzi.
Zákon o službách zamestnanosti bol od jeho prijatia novelizovaný - novelou zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní (čaká sa na vyjadrenie prezidenta).
Zákon o starobnom dôchodkovom sporení
Parlament ho prijal najprv 16. decembra po tom, ako mu ho prezident vrátil 20. januára; z väčšej časti je účinný od 1. januára 2005.
Zákonom sa novelizoval zákon o sociálnom poistení. Niektoré zmeny sa uplatňujú od 1. februára tohto roka.
Zákon o starobnom dôchodkovom sporení bol od jeho prijatia novelizovaný novelou zákona o poisťovníctve (čaká sa na vyjadrenie prezidenta).
Poznámka: Výpočet obsahuje len zákony, ktoré sú súčasťou sociálnej reformy. Spomenuté zákony boli novelizované aj inými zákonmi.
(joč)