K dokumentu z ministerstva pôdohospodárstva má desať mimovládok spolu 103 pripomienok - tvrdia, napríklad že zákon uprednostňuje poľovníkov pred ostatnými občanmi.
"Návrh zákona umožňuje strieľať chránené druhy živočíchov, ktoré sú ohrozené vyhynutím," píše sa v stanovisku združenia Vlk. "V poľovných revíroch zakazuje táboriť, jazdiť na bicykloch, sánkovať sa a lyžovať. Umožňuje strieľať psy, čo sú v blízkosti majiteľa a neprenasledujú zver, či loviť vlky pri spoločných poľovačkách."
Ochranári žiadajú vyradiť ohrozené druhy zo zoznamu poľovnej zveri, zvýšiť zodpovednosť poľovníkov, zosúladiť zákon s legislatívou o ochrane prírody, vyššie pokuty za jeho porušenie či väčšiu priehľadnosť v činnosti lesných úradov.
Hromadné pripomienkovanie nie je u nás časté. Mimovládky sa takto za posledné dva roky vyjadrovali len k jedenástim návrhom zákonov a ich noviel. Konečná podoba zákona o poľovníctve by teda teraz mala byť výsledkom dohody zástupcov tretieho sektora s ministerstvom. Ak sa dostanú do sporu, rozhodne ho vláda. Prijatie zákona sa tak môže oddialiť.
Ochranári hovoria, že sporom sa dalo vyhnúť spoluprácou na príprave zákona. Hovorkyňa ministra Katrína Czajlíková povedala, že v komisii, ktorá návrh pripravila a ktorú vymenoval minister Zsolt Simon, boli aj zástupcovia Slovenského poľovníckeho zväzu aj mimovládnych organizácií. Po dopracovaní návrh schválilo vedenie ministerstva.
"Naše návrhy neboli zapracované. Okrem toho, žiadali sme aj pracovnú verziu, ministerstvo nám odpovedalo, že žiadnu nemá. Preto sme využili inštitút hromadnej pripomienky," povedal Marek Brinzík za Inciatívu mimovládnych organizácií.
Zákon minulý týždeň kritizoval aj Slovenský poľovnícky zväz. V otvorenom liste ministrovi zväz píše, že sa na príprave zákona o poľovníctve nezúčastnil. (dro)