BRATISLAVA - Mnohé slovenské pôrodnice sa požiadavkám matiek na alternatívne možnosti pôrodu a ústretovejší personál prispôsobujú len pomaly. Pôrodnici v Banskej Štiavnici, ktorá prvá zmenila prístup, hrozí zatvorenie, lebo kontrola v jej fungovaní objavila závažné nedostatky. Rodičia za záchranu obľúbenej pôrodnice zas rozbehli petíciu.
"Po prvom pôrode som domov prišla unavená, vystrašená, bez mlieka, bez vedomostí, čo dať dcérke, ako ju kúpať," píše v reakcii na petíciu Soňa z Levíc. Tvrdí, že sa vo svojej "spádovej" pôrodnici stretla s neochotou a nezáujmom, a aj preto váhala s druhým dieťaťom. Zmenili to vraj až služby a prístup banskoštiavnickej pôrodnice.
Pred troma rokmi urobila mimovládna organizácia Pro Natal prieskum pôrodníc. Epidurálna anestézia podľa výsledkov nebola dostupná v 16 nemocniciach, v ďalších sa jej ženy nedočkali, ak nebol voľný anestéziológ. V drvivej väčšine nemocníc sa príprava na pôrod začínala oholením a klystírom a rodilo sa v polohe na chrbte, s nohami v podperách.
Partnera na sále odmietalo 15 pôrodníc. "Podľa Charty práv pacientov má žena právo, aby s ňou pri pôrode bola dospelá osoba, ktorú si vyberie," hovorí Jana Wagnerová z Pro Natal. Kým vo svete je bežné umožniť kontakt matky s dieťaťom hneď po pôrode, u nás túto možnosť viaceré pôrodnice odmietli.
Wagnerová tvrdí, že od prieskumu sa dnes zmenilo málo. "Ozvalo sa nám niekoľko pôrodníc, ktoré chceli aktualizovať údaje." Väčšinou sa rozhodli akceptovať partnerov pri pôrode, alebo kúpili stoličky pre pôrod v sede. "Žiadne výrazné zmeny v pôrodniciach nenastali," myslí si aj Zuzana Pavilková zo združenia Maternita.
Partnerov na sálu púšťajú v levočskej pôrodnici, pred troma rokmi to bolo možné iba, ak rodila žena z personálu. V ponuke je aj "epidurálka", na alternatívny "rooming-in" však nemajú priestory. Neuvažujú ani s možnosťou rodiť inak ako na chrbte. "Dá sa rodiť ešte v polosede," hovorí primár Jaroslav Pavlačik.
Možnosť alternatívnej polohy pri pôrode už ponúka pôrodnica v Handlovej. "Od roku 2002 máme vaňu na pôrody do vody a pôrodnícke kreslo. Kompletný rooming-in, epidurál a otec pri pôrode funguje už dávno," hovorí primár Jozef Borko. Pripúšťa, že k zmenám tlačí pôrodnice konkurencia. "Je to boj o prežitie. Detí je málo, väčšinou prvorodičky, druhorodičky, ktoré sú citlivé na prístup. Snažíme sa, aby boli spokojné."
Snažia sa aj v Bojniciach. "Od roku 2002 máme sálu s vaňou na pôrody do vody," hovorí pôrodná asistentka Edita Bednárová. Onedlho by mali mať pôrodné kreslo, zatiaľ umožňujú ženám rodiť aj v polosede. Počas prvej doby pôrodnej je možné využívať masážnu sprchu, fit-lopty a ribstol.
Modernizovať sa snažia aj v Leviciach. "Máme dve nadštandardné popôrodné jednoposteľové izby a jednu hotelovú izbu, kde môže byť pacientka s rodinou. Na pôrodnej sále máme dve fit-lopty a pôrodnú stoličku. Dieťa hneď po pôrode prikladáme k matke," hovorí primár Poliak. O služby majú podľa neho ženy záujem. "Najdôležitejší je prístup," dodáva primár.
Na východe Slovenska ponúka viac možností pôrodnica v súkromnej nemocnici v Košiciach Šaci. Ženy môžu rodiť na špeciálnej posteli, polohu si volí rodička. Doplatiť si možno za pôrod v nadštandardnej sále, kde sa žena nestretne s inými rodičkami.
Veľkou zmenou prešla pôrodnica v Topoľčanoch. "Ponúkame pôrod vo vani, na stoličke, na vaku, v ľahu, na polohovateľnom kresle," hovorí primár Tibor Čaradský. Minulý rok tu mali 1076 pôrodov, o tristo viac ako v roku 2001. "Úplne prirodzené je, že s matkou je počas pôrodu a po pôrode niekto blízky, kamarátka, matka, dcéra, manžel."
Pôrodnice si uvedomujú dôležitosť správania personálu. "Je to alfa a omega, pacientka musí cítiť, že je tu vítaná, že tu nie je ona pre nás, ale my pre ňu," hovorí Čaradský. Peniaze na úpravu pôrodnice získala pôrodnica od sponzorov. "Zdravotnícvo vám nedá korunu, sami si to musíte vyriešiť, nehovorím, že je to správne, ale je to tak."
Prirodzený pôrod podľa WHO
ÁNO
Svetová zdravotnícka organizácia WHO definuje zásady "prirodzeného" pôrodu. Na Slovensku sa stále uplatňujú najmä tie, ktoré WHO neodporúča.
- Rešpektovať právo ženy na súkromie a právo vybrať si, kto ju bude pri pôrode sprevádzať.
- Poskytnúť žene možnosť zaujať akúkoľvek polohu a odporučiť jej, aby neležala na chrbte.
- Používať neinvazívne a nefarmakologické prostriedky na tlmenie bolesti, napríklad masáž a relaxačné techniky.
- Umožniť čo najskôr po pôrode telesný kontakt matky a dieťaťa.
- Priložiť dieťa do jednej hodiny po narodení na prvé dojčenie.
- Zaistiť popôrodnú starostlivosť doma, napríklad návštevy pôrodnej asistentky.
NIE
- Rutinná aplikácia klystíru
- Rutinné holenie
- Pozícia na chrbte počas prvých kontrakcií
- Rektálne vyšetrenie
- Rutinná aplikácia infúzie počas prvých kontrakcií
Posledné vyšetrované úmrtia v pôrodniciach
Slovensko sa radí medzi krajiny s nízkym počtom úmrtí matiek. "Napriek tomu je potrebné znížiť počet úmrtí, pretože vieme, čo k nim vedie," píše ministerstvo zdravotníctva. Príčinou sú najmä krvácanie počas pôrodu či po ňom a predčasné odlučovanie placenty. Ministerstvo rieši aj sťažnosti, že rodičky zomreli pre nedbanlivosť personálu.
august 2001
* v pôrodnici v Bojniciach sa narodilo mŕtve dieťa, podľa agentúry SITA pacientky tvrdili, že sa pri pôrodných bolestiach rodičky snažili privolať personál, čo sa im nedarilo. Matka teda mala porodiť sama, dieťa pôrod neprežilo. Vyšetrovanie nedokázalo vinu pôrodnice, išlo o potrat.
september 2002
* v prešovskej pôrodnici zomrela 37-ročná Ľubica T. Počas pôrodu nezvyčajne veľkého dieťaťa došlo k vážnemu poraneniu maternice s krvácaním do dutiny brušnej. Podľa odborníkov mala rodiť cisárskym rezom. O prípade rozhoduje súd, obvinení sú pôrodníčka Marta B. a gynekológ Juraj P. "Pojednávanie bolo odročené na apríl, pretože musíme vypočuť veľa svedkov," hovorí sudkyňa Katarína Nemcová.
október 2002
* pri pôrode vo Veľkom Krtíši sa dievča ešte pred pôrodom udusilo pupočnou šnúrou. Lekára vyšetrovateľ obvinil z ublíženia na zdraví z nedbanlivosti, sestru preložili na prácu, kde neprichádza do styku s pacientmi.
december 2003
* v košickej Fakultnej nemocnici zomrela Silvia K. na masívne krvácanie do brušnej dutiny. Rodina sa sťažuje, že sa nevie dopátrať, aké úkony lekári urobili pre jej záchranu. "Prešetrením úmrtia neboli zistené nedostatky, postup lekárov bol lege artis," hovorí ministerstvo zdravotníctva.
* Eva G. (41) zomrela na gynekologicko-pôrodníckom oddelení v rožňavskej nemocnici. Podľa TASR ju našli ležať na zemi pri lôžku v predoperačnej sále. Lekári ju okamžite operovali a konštatovali ruptúru maternice. "Prešetrenie zatiaľ nie je ukončené," hovorí ministerstvo.
január 2004
* v bratislavskej ružinovskej nemocnici zomrela rodička Zuzana D. pre silné krvácanie z oblasti sleziny. Gynekológ Juraj Š. z ružinovskej pôrodnice ju vyšetroval, nič závažné nezistil, ale žene navrhol hospitalizáciu. Ona však odišla domov. O niekoľko hodín ju doviezla záchranka v kóme. Nepodarilo sa zachrániť ani ju ani dieťa. Prípad vyšetruje polícia.
január 2004
* Mária I. (37) zomrela po pôrode v košickej fakultnej nemocnici na krvácanie. Prípad ministerstvo prešetruje. (r)
Ako je to v Česku
- Možnosť rodiť aj v iných ako klasických polohách ponúka 51 pôrodníc - najmä na stoličke, pôrodnom vaku, v závese či v kľaku a 14 pôrodníc ponúka pôrody do vody.
- Informácie o pôrodniciach môžu Češky nájsť v knihe Průvodce porodnicemi, v ktorej každá pôrodnica predstavuje svoje služby. Lekári ich hodnotia hviezdičkami, matky srdiečkami. Ak v knihe pôrodnica deklaruje, že pri pôrode môže byť aj otec, no v hodnotení matiek je napísané: "Nedovolili nám to, lebo som na sále nerodila sama," pár vie, nakoľko môže pôrodnici dôverovať.
- Centrum aktívneho pôrodu stavia v Prahe pôrodný dom, v centre sa konajú aj kurzy pre duly, pomocníčky pri pôrode. "Ak nemá matka nikoho v rodine, koho by so sebou zobrala, otvorí zoznam, alebo sa pozrie na internet a vyberie si dulu. V zahraničí existujú agentúry, ktoré duly združujú," hovorí Lýdia Sirotová, ktorá v Prahe tento kurz navštevuje. Duly podľa nej nadväzujú na minulosť, keď rodičku vždy sprevádzali staršie skúsené ženy. Pomáhajú matke s prípravou na pôrod a po pôrode jej môžu pomôcť so starostlivosťou o novorodenca. Diskusiu o "humanizácii" pôrodníctva začalo v Čechách práve toto centrum, keď na Václavské námestie v Prahe prinieslo gynekologické a pôrodnícke kreslo a vyzývalo ľudí, aby si naň skúsili ľahnúť a tlačiť.
(haj)
Autor: ANDREA HAJDÚCHOVÁBARBORA TANCEROVÁ