Novinár Jack Kelley, päťnásobný kandidát na prestížnu Pulitzerovu cenu a hviezda najväčšieho amerického denníka USA Today, je bez práce. Skvelú kariéru zmarili jeho vymyslené reportáže. Vyšetrovacia komisia pod vedením troch nezávislých novinárov našla Kelleyho vlastnú tvorbu v asi ôsmich veľkých článkoch. Práve s jedným z nich sa Kelley vyšplhal až do finále nominácií na najprestížnejšiu z novinárskych cien.
V roku 2000 denník uverejnil Kelleyho príbeh a fotografie ženy, ktorá zahynula pri pokuse uniknúť z Kuby do Spojených štátov. Fotografia ukazovala tvár hotelovej zamestnankyne, kým meno patrilo živej a zdravej spokojnej Kubánke.
"Troch mužov vyhodilo zo stoličiek. Keď dopadli na zem, ich hlavy sa oddelili od tiel a kotúľali sa po ulici. Oči v odtrhnutých hlavách ešte žmurkali," opísal podľa TASR Kelley samovražedný útok na pizzeriu v Jeruzaleme. Zistilo sa, že novinár útok sledoval z 30-metrovej vzdialenosti a opísal detaily, ktoré sa nestali.
Vyšetrovanie sa ťahá od mája 2003. V januári 2004 podal Kelley vynútenú výpoveď. Až minulý týždeň vyšla na prvej a ďalších dvoch stranách USA Today správa o Kelleyho škandále. "Jediný spôsob, ako odstrániť škodu, je otvoriť problém, pomenovať ho a ospravedlniť sa," povedal pre denník New York Times jeden z vyšetrovateľov, bývalý editor USA Today John Seigenthaler.
Kelleyho obviňujú aj z toho, že bez udania zdroja zapracúval do svojich textov odstavce odpísané z iných médií a že sa snažil zmiasť vyšetrovateľov. Pri overovaní zdrojov reportáží narazili na jeho snahu zabezpečiť si miestnych ľudí. V USA Today zverejnili "návod", ktorý Kelley pripravil pre neznámeho muža z Jeruzalema. Mal hrať tajného agenta Davida z jednej z reportáží. "Potrebujem, aby si hral Davida. Poslednýkrát. Sľubujem," znel odkaz nájdený v Kelleyho počítači.
Exnovinár Jack Kelley sa cíti ako obeť. "Mám dojem, že oklamali mňa," hovorí. Editori, ktorých rukami Kelleyho články prešli, napriek pobúreniu kolegov odmietajú prebrať časť zodpovednosti za podvody. "Jack si vymyslel mnoho príbehov. Ale podporovali ho jeho editori, ktorí túžili po cenách," povedala pre New York Times Debbie Howlettová, Kelleyho kolegyňa z USA Today.
Kelley nasledoval dráhu "padlých" novinárov z denníkov New York Times, Chicago Tribune a Macon Telegraph, Vancouver Sun, Iowa State Daily a News Tribune of Tacoma. Najznámejší škandál sa spája s reportérom New York Times Jaysonom Blairom. Toho prepustili po zistení, že si vymýšľal vo viac ako 30-tich článkoch.
V snahe obnoviť u čitateľov dôveru začali desiatky amerických novín okázalo formulovať etické kódy a zásady citovania zdrojov. Etici vinia za prepuknutie plagiátorskej epidémie internet, ktorý umožňuje "prispôsobovať" texty vo veľkom. Očakávajú, že pravidlo ochrany anonymných zdrojov, ktoré plagiátori často zneužívajú, bude potrebné prispôsobiť novým podmienkam novinárskej práce.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ