
Druhý muž v al-Káide Ajman Zavahírí (vpravo) a Usáma bin Ládin.
FOTO - REUTERS
Mir sa preslávil rozhovormi s Usámom bin Ládinom po 11. septembri 2001 a stykmi s druhým mužom v al-Káide Ajmanom Zavahírím. Ten mal byť podľa niektorých správ zabitý v týchto dňoch na afgansko-pakistanskom pomedzí, kde prebieha rozsiahla operácia pakistanskej armády proti oddielom al-Káidy. Nie je jasné, kedy sa presne podarilo Mirovi nakrútiť rozhovor so Zavahírím, ale zrejme nedávno.
Zavahírí tvrdí, že al-Káida vlastní jadrové kufríky, nespresnil koľko: "Ak máte 30 miliónov dolárov, choďte na čierny trh do Strednej Ázie, spojte sa s nespokojným bývalým sovietskym vedcom a získate prístup k obrovskému množstvu bômb v kufríkoch." Obchod sa uskutočnil pravdepodobne už pred niekoľkými rokmi v Moskve a Taškente. Tvrdí, že jadrové bomby zatiaľ plnia funkciu odstrašenia protivníka.
O existencii jadrových kufríkov sa v Rusku začalo diskutovať čoskoro po rozpade ZSSR. Rýchlo vyšlo najavo, že nikto nevie, koľko ich presne bolo a kde sa nachádzajú. Ruskí jadroví vedci, predovšetkým tí, ktorí zostali v bývalých sovietskych republikách Strednej Ázie, sa ocitli pod hranicou chudoby.
Práve vtedy, začiatkom 90. rokov minulého storočia, došlo podľa všetkého k prvým úspešným kontaktom al-Káidy s ruským jadrovým potenciálom. O niečo neskôr sa z kufríkov stala politická téma. Napríklad generál Alexander Lebeď, vtedajší tajomník Bezpečnostnej rady, v roku 1997 vyhlásil: "Nepodarilo sa mi zistiť, kde sú jadrové kufríky. Dúfam, že svoje pátranie raz dovediem do konca." To sa mu nikdy nepodarilo. Napriek tomu došiel k záveru, že spolu bolo nelegálne predaných viac než sto jadrových kufríkov, ktoré vzhľadom zodpovedajú bežnému pánskemu kufríku na dokumenty alebo batohu, ktorý váži okolo 30 kilogramov.
Nie je vylúčené, že pokusy dostať sa k jadrovému bohatstvu bývalého ZSSR neustávajú. Vlani v októbri napríklad v tichosti zadržali v Murmansku námestníka riaditeľa štátneho podniku "ATOMFLOT" Alexandra Ťuljakova. Snažil sa predať kufrík s jadrovým materiálom, s uránom 235. Podľa ruských odborníkov to úplne postačuje na zhotovenie jednej "špinavej bomby".
Usáma bin Ládin začal spolupracovať so sovietskymi vedcami už dávno, možno okolo roku 1988, keď sa mu podarilo najať si päť špecialistov z Turkmenistanu. Ich úlohou bola práve výroba minibômb.
Nakoniec sa ukázalo jednoduchšie atómové kufríky kúpiť. Stalo sa tak údajne v roku 1998, keď sa al-Káide podarilo kúpiť za 30 miliónov dolárov 20 malých jadrových bômb schopných zabiť niekoľko desiatok miliónov ľudí. Podľa knihy Američana Paula Wiliamsa "Al-Káida: bratstvo temnôt" boli na ruskej strane do akcie zapojení bývalí agenti KGB, čečenské kriminálne autority a ruská mafia. K 30 miliónom dolárov bolo nakoniec ešte pridaných 700 miliónov dolárov vo forme čistého heroínu.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME