"Mnohí sú dlhodobo nezamestnaní, alebo sú to absolventi škôl, ktorí ešte nikdy nepracovali," vysvetľuje riaditeľ Agentúry podporovaného zamestnávania z Vranova nad Topľou Ľuboš Sopoliga.
"Najhoršie je, že niektoré deti s postihnutím v školskom veku nikto nevedie k tomu, že sa musia o seba postarať," hovorí riaditeľka bratislavskej Agentúry podporovaného zamestnávania Viera Záhorcová. "Nájsť miesto je najmenej, ak je človek ochotný spolupracovať, musíme ho naučiť základné pracovné návyky."
O služby týchto agentúr je veľký záujem, ale ich možnosti boli zatiaľ obmedzené. Doteraz totiž pracovali na základe zmluvy s konkrétnym úradom práce. Ten si od nich objednal a zaplatil služby pre "svojich" nezamestnaných.
"Úrad práce vybral klientov zo svojej evidencie a my sme pre nich urobili prezentačné stretnutie, na ktorom sme vysvetlili, čo je podporované zamestnávanie," hovorí Sopoliga. "Potom si mohli dohovoriť stretnutie s asistentom a tam sa mohli rozhodnúť, či chcú spolupracovať s agentúrou."
Pre tých, ktorí sa pre služby agentúry rozhodli, bola ďalším krokom dohoda o spolupráci pri hľadaní alebo udržaní miesta, vstupný pohovor, diagnostikovanie pracovných a sociálnych zručností. Potom príde na rad akčný plán, v ktorom sa stanoví ďalší postup - agentúra osloví firmy podľa možností a záujmu klienta alebo mu vyhľadá vyhovujúcu rekvalifikáciu.
Slovenské agentúry podporovaného zamestnávania fungujú zatiaľ nad očakávanie. Vo Vranove napríklad našli v minulom roku umiestnenie pre 18 ľudí z celkového počtu 45 klientov. Aj v Banskej Bystrici a Bratislave je to podobné. "Každý rok umiestňujeme 45 - 50% ľudí," hovorí Viera Záhorcová.
Len organizačné zabezpečenie zatiaľ škrípe. Aj keď zákon platný od 1. februára definuje agentúry podporovaného zamestnávania, úradny práce zatiaľ nedostali metodické pokyny na spoluprácu.
Agentúry podporovaného zamestnávania vznikli na Slovensku prostredníctvom twiningového projektu "Podpora zamestnávania zdravotne postihnutých občanov" v roku 2001. Sú tri: v Bratislave, v Banskej Bystrici a vo ranove nad Topľou. Pilotný projekt prebehol v rokoch 2001 až 2002 za spolupráce Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Národného úradu práce, Ministerstva sociálneho zabezpečenia a generácií Rakúska a Komory práce v Hornom Rakúsku. |
Autor: gal