Podľa odborníkov sa však stáva, že dielne sú chránené iba na papieri a postihnutí v nich nemajú také podmienky, aké by mali mať. Či ich zriaďovatelia špekulujú s pridelením dotácií, alebo iba nemajú dobre pripravený podnikateľský plán - výsledok je rovnaký. Výrobky, alebo služby majú slabý odbyt a dielňa funguje s problémami alebo nefunguje a musí vracať dotácie.
"Vytvoriť chránenú dielňu nie je len také ľahké," hovorí Ľuboš Sopoliga. "Treba mať dobre premyslený marketingový plán. Veď zdravotne postihnutí majú nejaký hendikep, ktorý so sebou prináša isté obmedzenia. A to sa môže odraziť na výrobku, alebo na jeho cene. Preto si treba dobre premyslieť, ako uspieť v konkurencii. Napríklad v USA je priestor pre predaj takýchto výrobkov na aukciách - tam si kúpite tričko, ktoré na trhu stojí osem dolárov za dvadsať. Ale viete, prečo si ho kupujete."
- Chránená dielňa a chránené pracovisko sú pracoviská zriadené právnickou osobou alebo fyzickou osobou, v ktorých pracuje najmenej 50 % občanov so zdravotným postihnutím uznaných za invalidných občanov podľa zákona o sociálnom poistení (§ 71 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení).
- Chránené pracovisko môže byť zriadené aj v domácnosti občana so zdravotným postihnutím.
- Za zriadenie chráneného pracoviska sa považuje aj zriadenie jednotlivého pracovného miesta, ktoré právnická osoba alebo fyzická osoba vytvorila alebo prispôsobila zdravotnému stavu občana so zdravotným postihnutím.
- Postavenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska prizná úrad práce sociálnych vecí a rodiny na základe kladného posudku orgánu na ochranu zdravia.
- Za chránenú dielňu alebo chránené pracovisko podľa tohto zákona sa považuje aj výrobné družstvo invalidov, ak spĺňa podmienky ustanovené v zákone o službách zamestnanosti.
Chránená dielňa a chránené pracovisko sú určené predovšetkým: - občanom so zdravotným postihnutím uznaných za invalidných, |
Autor: gal