Mnohým firmám sa však nechce zaoberať vytváraním špeciálnych podmienok a preto radšej platia pokuty úradom práce. Z fondov, ktoré sa takto vytvoria, sa financujú aktivity na pomoc občanom s postihnutím.
Podľa nových predpisov sa však pokuty majú zvýšiť približne na trojnásobok - začnú sa zamestnávatelia správať ináč?
"Zatiaľ sa nezdá, že by sa niečo malo zmeniť," hovorí Riadietľka Agentúry podporovaného zamestnávania Viera Záhorcová. "Ekonomické stimuly na vytvorenie chránených pracovných miest sú nízke. Podľa nového zákona sa dokonca zvýšili dôvody, ktoré zamestnávatelia musia platiť za občanov s postihnutím."
Mnohí, ktorí sa bránia vytvárať pracovné príležitosti pre ľudí s postihnutím, zrejme počítajú s tým, že nikto pokuty vymáhať nebude.
Ak však firma skutočne nedokáže zamestnať človeka s postihnutím, má aj inú možnosť. Svoj dlh môže vyrovnať objednávkou od chránenej dielne. Takto môžu dostať zákazky firmy vyrábajúce pracovné oblečenie či pracovné a ochranné pomôcky, tlačiarne, knihárne, ale aj chránené dielne, ktoré ponúkajú občerstvenie.
Na tomto princípe funguje aj bratislavská kaviareň Radnička, ktorá bola vytvorená priamo ako pracovisko pre občanov s postihnutím. Pri jej zrode stála bratislavská Agentúra podporovaného zamestnávania. "Na Radničku sme naviazali ďalšie činnosti," hovorí Viera Záhorcová. "Perie nám chránená dielňa, upratovanie v okolí sme pred časom využívali služby ďalšej chránenej dielne, od ďalších sme zase objednávali nápoje či pečivo."
Mnohé bratislavské firmy a inštitúcie si zase zvykli objednávať občerstvenie na slávnostné príležitosti v chránenej dielni Manna. Podobné skúsenosti majú aj vo Vranove nad Topľou: tam podniky tlačia jednu firmu, ktorá sa zaoberá výrobou pracovných pomôcok, aby zamestnala občanov s postihnutím a získala tak štatút chránenej dielne, aby mohli využívať jej služby tak ako prv a pritom splnili zákonom stanovené požiadavky.
Autor: gal