Archívne fotografie kráľovnej matky z roku 1995. Počas svadby svojho synovca zakazuje fotoreportérom, aby ju fotografovali. FOTO - REUTERS
Bezprostrednou príčinou smrti bola infekcia pečene. Juliana bola v krajine jednou z najpopulárnejších osobností. Z trónu odišla v roku 1980, aby uvoľnila miesto svojej dcére Beatrix. V tom čase mala 71 rokov.
Zosnulá kráľovná venovala osobnú pozornosť najmä ľuďom v nemocniciach, starobincoch, rehabilitačných centrách a sirotincoch. Na bývalú panovníčku budú spomínať široké masy najmä pre jej odmietanie kráľovského protokolu. Neváhala sfárať do uhoľnej bane a na filmovom materiáli je zachytená aj pri pochode vo vysokých gumákoch počas záplav v roku 1953, keď zahynulo 1835 ľudí.
Chodci na amsterdamskom námestí Dam vyjadrovali nad kráľovniným úmrtím ľútosť. Jeden z nich si spomenul na Julianu, keď so svojím manželom Bernhardom išla na bicykli bez sprievodu na návšteve mesta neďaleko nemeckých hraníc, kde vtedy žil. Mnohí ľudia pri kráľovskom paláci, kde Juliana skonala, položili kvetiny.
Po Juliane zostali štyri deti - kráľovná Beatrix, princezné Irene, Margriet a Christina, ďalej 14 vnúčat vrátane korunného princa Willema Alexandra a siedmich pravnúčat.
Juliana Louisa Emma Maria Wilhelmina mala 39 rokov, keď v septembri 1948 zasadla na trón. Mala moderný prístup a priblížila monarchiu ľudu viac než jej matka kráľovná Wilhelmina. Juliana bola známa napríklad tým, že svojim návštevám vlastnoručne nalievala čaj. Stala sa symbolom sily v ťažkých časoch povojnovej obnovy krajiny.
Bola jediným dieťaťom Wilhelminy a princa Hendrika. Jej narodenie 30. apríla 1909 znamenalo veľkú úľavu pre všetkých Holanďanov, ktorí na následníka čakali osem rokov. Jej detstvo bolo tradičné - mohla sa hrať len s niekoľkými vrstovníkmi a musela sa odmalička podrobovať prísnej dvornej výchove. So svojím budúcim manželom nemeckého pôvodu sa zoznámila pri dovolenke v zimnom stredisku v Garmisch-Partenkirchene. Vzali sa do roka. Vojnu strávila s rodinou v Kanade.
Predseda vlády Jan Peter Balkenende vyhlásil v krajine štátny smútok. Na verejných budovách vlajky spustili na pol žrde a zostanú tak, pokiaľ nebudú Julianine pozostatky pochované v hrobke predkov v Delfte. Pohreb sa uskutoční pravdepodobne 31. marca.
(čtk)