Hans-Martin Tillack stojí pri dverách svojej kancelárie počas policajnej prehliadky. FOTO- REUTERS
V piatok si bruselského korešpondenta nemeckého týždenníka Stern Hansa-Martina Tillacka vyzdvihla doma polícia. Potom prehľadala jeho kanceláriu, kde mu zhabali počítače, adresáre a jeho archív, ktorý internetový server Euobserver označil za jeden z najlepších v Bruseli. Tillack je uznávaný investigatívny žurnalista a vo svojich zložkách má veľa nepríjemných zistení o korupcii v Európskej únii.
Podnetom na jeho zadržanie a desaťhodinové vypočúvanie bola sťažnosť Európskeho protikorupčného úradu OLAF. Vyšetrovatelia sa ho vraj pýtali na zdroje jeho informácií. Ochrana zdroja je jedno zo základných novinárskych pravidiel. Renate Schröderová, riaditeľka Medzinárodnej federácie novinárov Euobserveru, povedala, že Belgicko nedostatočne chráni toto právo.
Tillack agentúre Reuters povedal, že nemohol kontaktovať svojho advokáta ani svojich kolegov. Keď sa sťažoval, policajti mu odpovedali, že môže byť rád, "že nie je v Barme alebo v Strednej Afrike, kde s novinármi vedia zaobchádzať."
Piatkový incident je zrejme ďalším pokračovaním konfliktu medzi novinárom a protikorupčnými euroúradníkmi.
Tillack je s úradom OLAF v spore už roky. Vo svojich článkoch upozorňoval na nedostatky v jeho činnosti a na to, že zatvára oči pred prípadmi korupcie. Často pracoval s utajenými dokumentmi a nemenovanými dôvernými zdrojmi.
OLAF sa na jar minulého roka bránil tak, že novinára obvinil zo zverejnenia tajných informácií, ktoré vraj získal podplatením jedného zo zamestnancov úradu. Tillacka priamo nemenoval, ale každému bolo jasné, že útočí naňho a jeho týždenník. Stern sa začal brániť.
Tillack sa sťažoval u európskeho ombudsmana a ten mu dal za pravdu. V novembri minulého roka vydal ostré stanovisko, v ktorom OLAF odsúdil za zneužívanie právomocí a nepodložené obviňovanie z úplatkárstva. Úradu prikázal, aby obvinenia stiahol. Piatok však ukázal, že OLAF vo vyšetrovaní údajného úplatkárstva pokračuje.
Proti spôsobu, ako s Tillackom polícia zaobchádzala, už protestovali novinárske organizácie. Európska únia o incidente "nevedela, ale bude sa oň zaujímať."
Hans-Martin Tillack od začiatku konfliktu s OLAF napísal ďalšie reportáže: ukazujú na zneužívanie financií v Európskom štatistickom úrade Eurostat aj medzi europoslancami. V sérii článkov ukázal, že členovia Európskeho parlamentu nezákonne zamestnávajú príbuzných.
Je tiež spoluautorom knihy Bruselská vesmírna loď - ako upadá demokracia v Európe. Novinári ju pre jej kritickosť označili za "dynamit".
JANA MIKUŠOVÁ