
V New Yorku sa na demonštrácii pri príležitosti prvého výročia invázie USA a ich spojencov do Iraku stretlo okolo 50-tisíc ľudí. Tisíce ľudí prišli na demonštrácie aj v Londýne či v Barcelone, v niektorých mestách sa však zišli len stovky ľudí. FOTO - ČTK/AP
Svet si cez víkend pripomenul prvé výročie začiatku vojny v Iraku. Protesty proti Spojeným štátom, ktoré inváziu viedli, prítomnosti cudzích vojakov v Iraku i vojnám a násiliu vo všeobecnosti vyhnali v sobotu do ulíc miest od Sydney po New York milióny ľudí.
Krátka demonštrácia bola v sobotu aj na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Polícia ju však predčasne ukončila, pretože miestny úrad v Starom Meste ju zakázal. Dôvodom podľa neho bolo, že na ten istý čas bola na námestí aj iná akcia organizovaná mestskou časťou. Demonštranti tak stihli len zavesiť na stromy pred americkou ambasádou transparenty s nápismi "Stop okupácii Iraku" a "Benzín za cenu smrti".
Veľké demonštrácie boli v Španielsku, kde vyšlo do ulíc približne 200-tisíc ľudí. Najväčší protest , na ktorom sa zúčastnilo 150-tisíc osôb, bolo v Barcelone. Demonštranti zhodne požadovali odchod zahraničných vojsk a španielskych vojakov z Iraku.
Portugalský nositeľ Nobelovej ceny za mier José Saramago v narážke na nedávny teroristický krvavý útok, ktorý si vyžiadal viac ako 200 obetí, uviedol, že "Madrid je morálnym hlavným mestom Európy".
Veľká demonštrácia bola aj v talianskom hlavnom meste Ríme. Proti vojne v Iraku tu manifestovalo podľa triezvych odhadov viac ako stotisíc ľudí, podľa organizátorov "takmer milión". Spolu 250 mierových demonštrácií zažili Spojené štáty, ale ľudia demonštrovali aj v belgickom Bruseli, vo švajčiarskom Berne, v poľskej Varšave, v rakúskej Viedni, v austrálskom Sydney, v egyptskej Káhire či tureckom Istanbule.