
Pred prezidentským palácom v Tbilisi včera protestovalo na demonštrácii asi 2 500 Abcházcov. FOTO - TASR/AP
ej Abcházskej republiky. O tejto otázke mal hlasovať aj gruzínsky parlament. Tbilisi hrozí, že vystúpi zo Spoločenstva nezávislých štátov.
Prezident sa snažil upokojiť rozhnevaný dav, ktorý neskôr prešiel k budove ruského zastupiteľstva a hrozil, že ak ruskí vojaci neopustia Abcházsko, vojde dnu a znemožní mu prácu.
Ruskí vojaci v Abcházsku dozerajú na krehké prímerie medzi Tbilisi a samozvanou, nikým neuznanou Abcházskou republikou od roku 1994. Vojna, ktorá tam vypukla v roku 1992 a trvala necelé dva roky, si vyžiadala tisícky obetí. Štvrť milióna civilistov bolo nútených opustiť domovy - väčšinou išlo o etnických Gruzíncov.
Tbilisi obviňuje Rusko, že pomáha separatistom a využíva oslabenie Gruzínska vo svoj prospech. Sám Ševardnadze však na summitoch SNŠ hlasoval za to, aby mierové zbory v oblasti zostali. Dnes hovorí čosi iné. „Som si istý, že sa vrátime do Abchádzska a že sa to stane veľmi skoro. Pôjdem vpred s vami,“ povedal demonštrantom. „Teraz máme viac zdrojov a medzinárodnú podporu, sme bližšie k víťazstvu než kedykoľvek predtým.“
Bývalý blízky spolupracovník posledného prezidenta ZSSR Michaila Gorbačova však nevolal priamo po vojne a davu pripomenul, že rokovanie je najkratšou cestou k obnove kontroly nad Abcházskom.
Napätie v oblasti vypuklo minulý týždeň, keď vypukli boje medzi Abcházcami a asi 200-300 bojovníkmi z pohraničnej Kodorskej úžiny medzi Gruzínskom a Abcházskom, de facto zeme nikoho. V tejto oblasti sa pohybuje mnoho bojovníkov, najmä Čečenov, ktorí sa sem stiahli po nástupe ruskej armády v Čečensku. Neznámi ozbrojenci zostrelili vrtuľník pozorovateľov OSN. Zahynulo všetkých deväť ľudí na palube. Abcházci tvrdia, že v úžine sú Gruzínci, Čečeni, Arabi a Azerbajdžanci, všetko „teroristi“, a z Gruzínska k nim preniká ďalších 500-700 a snažia sa preniknúť cez obkľúčenie. Abcházsko tvrdí, že boje zosnovalo Gruzínsko a povoláva do zbrane rezervistov. Rusko sa pripojilo k tomuto podozreniu, keď uviedlo, že niektorí bojovníci boli Čečeni a Tbilisi sa s nimi zrejme dohodlo. Rusko aj v minulosti podozrievalo Gruzínsko, že poskytuje útočisko čečenským rebelom.
Gruzínsko zasa obvinilo Rusko, že vyslalo bojové lietadlá, aby bombardovali úžinu - v očividnej snahe pomôcť Abcházcom. Moskva tvrdí, že bombardovali gruzínske, nie ruské lietadlá.
Rusko v stredu oznámilo, že vysiela regulárne vojenské jednotky a sily ministerstva vnútra na posilnenie svojej hranice s Abcházskom. Gruzínsky minister obrany David Tevzadze zasa včera uviedol, že vyšle vojakov na hranicu s Abcházskom na obranu svojich obyvateľov.
Na území Gruzínska má tri vojenské základne, z toho jednu v Abcházsku. Podľa rusko-gruzínskej dohody sa majú ruské vojská postupne z Gruzínska stiahnuť. Moskva sťahovanie neuskutočňuje tak rýchlo, ako by si Tbilisi želalo, a odvoláva sa na technické prekážky.
(bj, reuters, čtk)