Záber krátko nato, ako guľka zasiahla prezidenta. Jeho priaznivci boli atentátom šokovaní (vľavo hore). FOTO - REUTERS
Prezident Čen Šuej-pien bol ľahko zranený. Vo vyrovnaných prezidentských voľbách bude rozhodovať čínska kartaTaiwanský prezident Čen Šuej-pien prežil v predvečer volieb pokus o atentát. Postrelili ho do brucha, povrchová niekoľkocentimetrová rana však neznamenala ohrozenie života. Strela zasiahla do nohy aj viceprezidentku Annettu Luovú. Oboch už prepustili z nemocnice a voľby sa dnes budú konať. Prezident ľudí vyzýval, aby boli pokojní.
Prezidentské voľby a referendum na Taiwane presahujú regionálny rozmer a z dlhodobejšieho hľadiska majú veľký význam pre vzťahy medzi Čínou, ktorá tento ostrov považuje stále za svoju provinciu, a Spojenými štátmi podporujúcimi ekonomicky aj vojensky ostrovnú vládu.
Kto útočil na prezidenta, nie je jasné. Nikto nebol zatknutý a na ostrove, kde politické atentáty nemajú tradíciu, sa ani analytici neodvážili prísť s hypotézami, kto by mohol mať na atentáte záujem.
Po španielskych voľbách aj na Taiwane ľudia volia v tieni násilného činu. "Zajtra použijeme naše hlasy ako guľky," povedal pre Reuters jeden z prezidentových priaznivcov. Podľa analytikov sa však neočakával výrazný presun v preferenciách, aký sa udial v Španielsku.
Nerozhodných voličov bolo málo, väčšina ľudí už vedela, koho bude voliť, už pred atentátom. Vo veľmi vyrovnanom súboji kandidátov s výrazne odlišnými politickými líniami však môžu mať hlasy z "ľútosti", ktoré Čen pravdepodobne dostane, cenu zlata.
Taiwanci pripisujú voľbám veľkú dôležitosť, očakáva sa 80-percentná účasť. Ľudia si nemôžu dovoliť luxus nesledovať politiku - rozhodnutia politikov na 23-miliónovom ostrove, ktorý stojí proti miliardovej kontinentálnej Číne, môžu byť fatálne pre všetkých. Vzťah k Číne, hlavná téma volieb, odlišuje aj dvoch vyrovnaných kandidátov.
K tomu sa pridalo aj referendum, keď prezident na deň volieb vyhlásil prvé taiwanské obranné referendum. Bude o čínskych raketách mieriacich na ostrov. Voliči majú odpovedať na otázku, či sa vôbec majú začať mierové rokovania s pevninskou Čínou. Peking je takýmto hlasovaním pobúrený.
Prezidentskí súperi ani nemôžu byť viac odlišní. Čen je schopný právnik s nadaním šoumena, ktorý to vie s ľuďmi. Zdôrazňuje, že Taiwan by mal byť nezávislý, a znervózňuje okrem Číny aj opozičný Kuomitang, ktorý volí vo vzťahu k Číne opatrnejšie slová. Kandidát Kuomitangu Lien Čan je politik bez väčšej charizmy. Narodil sa v Číne a hovorí o potrebe stability a lepších vzťahov s pevninskou Čínou.
Včera sa Lien ponáhľal za prezidentom do nemocnice, zaželal sokovi skoré uzdravenie a zastavil konanie všetkých predvolebných podujatí Kuomitangu.
Keď Čen pred štyrmi rokmi zvíťazil vo voľbách, znamenalo to prvú porážku 50-ročnej vlády Kuomitangu.
Čen sa aj teraz opiera o rodiny žijúce na Taiwane niekoľko storočí, a aj preto voči Číne vystupuje suverénnejšie. Lien, naopak, patrí ku generácii, ktorá sa na Taiwan uchýlila po prehranej občianskej vojne s Mao Ce-tungom v roku 1949.
Čen sa v kampani mohol pochváliť, že pod jeho vedením sa Taiwan stal od roku 2002 členom Svetovej obchodnej organizácie a že počiatočný ekonomicý pokles vystriedal silný rast. Rozhodujúcim kritériom pre Taiwancov však bude pri hlasovaní otázka, ako sa má ich krajina správať k Číne. Ak odvážnejšie, zvíťazí doterajší prezident Čen. Ak umiernenejšie, čaká víťazstvo Liena.
Taiwan bol včera v šoku, miestne televízie stále opakovali zábery na džíp s prezidentom a ukazovali dieru na jeho skle a krvavočervenú škvrnu na oblečení bezprostredne po zásahu. Bol to vôbec prvý útok proti prezidentovi v histórii krajiny. Čen Šuej-pien nemal oblečenú nepriestrelnú vestu a otvorené auto, v ktorom sa viezol, nemalo nepriestrelné predné sklo. Predvolebná kampaň na tomto ostrove bola doteraz vždy o osobnom styku, stretnutiach, dotykoch. Auto prechádzalo hustým davom priaznivcov len kúsok od nich.
Prezident mal pri streľbe veľké šťastie v nešťastí - strela neprenikla do brušnej dutiny a spôsobila síce výraznú, 11 centimetrov dlhú a 3 centimetre hlbokú, ale nie veľmi nebezpečnú ranu. Čen Šuej-pien do budovy nemocnice z auta odišiel po svojich. Ranu zašili štrnástimi stehmi. Podľa polície na džíp strieľali z dvoch ručných zbraní po jednej strele.
Čen už vo svojej rodine jeden atentát prežil - aspoň on nehodu jeho manželky nepovažuje za náhodu. V roku 1985 ju niekto zámerne zrazil, niekoľkokrát prešiel autom a ona zostala od pása dolu ochrnutá. Čen vtedy obviňoval protivníkov z Kuomitangu, že stoja za týmto incidentom. Vodič automobilu vyhlasoval, že išlo o nehodu. Práve Čenov skvelý vzťah s manželkou po nehode mu získal sympatie. (mch, reuters, čtk)