Primátor Sabinova Peter Molčan tvrdí, že udržať v meste mladých, obzvlášť kvalifikovaných, je nevyhnutné. "Mesto, ktoré nemá takúto vrstvu, sa nerozvíja. Ekonomicky zaniká."
"Ak sa zmierime s tým, že postupne budeme vymierať, zmierime sa aj s tým, že o 10 - 20 rokov sa nebude mať kto starať o majetok mesta, o verejné služby a vôbec o všetko, čo súvisí so životom v meste," hovorí primátor Považskej Bystrice Ľuboš Lackovič. Podľa neho ide aj o "samosprávny pud sebazáchovy".
Bratislavská časť Nové Mesto napríklad už tretí rok finančne podporuje rodičov novorodencov. V stredu si rodičia 50 detí prevzali vkladné knižky s 5-tisíc korunami.
Lackovič hovorí, že 3000-korunový novorodenecký príspevok je v Považskej Bystrici len jedným z nástrojov sociálneho programu pre rodiny s deťmi. "Pri prijímaní (dieťaťa) do života dávame vkladnú knižku s 500 korunami, máme tu detské jasle, v polovici roka odovzdáme do užívania 90 bytov," vyratúva.
Na východnom Slovensku je tradične vyššia pôrodnosť, nižší priemerný vek pri prvom sobáši a prvom pôrode i odmietavejší postoj k rozvodom. Typické sú tak pre Prešovský, ako aj Košický kraj. Na miestnej úrovni to však môže byť iné.
V Sabinove si podľa primátora Petra Molčana mysleli, že sa ich demografický problém netýka, no "už to začína byť kritické". Vlani vraj prvý raz obyvateľstva ubudlo, ani do budúcnosti to nevyzerá lepšie. Molčan tvrdí, že mesačne sa v meste narodí priemerne len sedem detí a ľudia sa z mesta sťahujú za prácou. Ako jedno z riešení vidí finančnú pomoc rodinám na byty.
S úbytkom obyvateľstva sa už dlho stretávajú malé obce. V Štitároch blízko Nitry však podľa starostu Pavla Hašúka za rok prirodzenou cestou pribudlo 40 obyvateľov. "Keď chceme, aby mladá rodina zostala bývať v dedine, musíme jej na to utvoriť podmienky," hovorí. Ako prvé spomenie dopravné spojenie. Obec platí ročne štvrť milióna za autobusovú dopravu do mesta. Územný plán zas rozšírili o lokality, kde možno stavať, a usporadúvajú aj kultúrne podujatia.