Presne jeden mesiac po teroristickom útoku vyzerá finančný trh takmer navlas rovnako ako v pondelok pred ním. Všetky akciové trhy otočili už predvčerom svoj smer nahor a stúpajúce indexy sa nezastavili ani vo štvrtok. Akciové indexy v Tokiu a Londýne už dokonca dorovnali všetky straty, ktoré utrpeli po 11. septembri. Aj dolár sa vrátil na rovnakú hodnotu voči euru, akú mal pred mesiacom.
Napriek tomu je jasné, že ekonomické škody budú také obrovské, že len ich vyčísľovanie bude trvať niekoľko mesiacov. Prvý odhad priamych a nepriamych škôd hovorí o 70 miliardách dolárov. Táto suma však nezahŕňa mínusy, ktoré svet utrpí stratou 200-tisíc pracovných miest, obmedzením cestovného ruchu, vytvorením vyššieho bezpečnostného štandardu či vojnou.
Kto stratil a kto získal?
Agentúra Reuters skúmala 1 600 spoločností z celého sveta, ktorých cena na burze je vyššia ako jedna miliarda dolárov. Hľadala firmy, ktoré z útokov najviac profitovali alebo ktoré najviac stratili.
Prvé miesto v rebríčku patrí podľa Reuters jednoznačne spoločnosti Raytheon, ktorá vyrába rakety Tomahawk. Na burze si polepšila o nevídaných 43 percent. Z príbuzného odvetvia pochádza aj Northrop Grumman - výrobca bombardérov B-2. Jeho zhodnotenie na burze dosiahlo 33 percent.
Teroristický útok a neskôr napätie a vojna pomohli aj telekomunikačnému sektoru. Najväčšie zhodnotenie - o 40 percent - si pripísala nemecká spoločnosť KPN Telekom. Po 20 percentách získal aj telekomunikačný gigant China Mobile a Vodafone.
Na opačnej strane rebríčka je prekvapujúco len jedna letecká spoločnosť. British Airways, ktorá medzi prvými hlásila redukciu letov do USA, stratila podľa Reuters v priebehu jedného mesiaca 38 percent. Hoci straty v rozpätí 20 až 30 percent utrpeli aj Delta Airlines, Lufthansa, Air France či Singapore Airlines, nebolo to dosť, aby sa do rebríčka dostali. Je tam však americká energetická spoločnosť AES Corp alebo Airtours, ktorá pôsobí v cestovnom ruchu.
Utrpí celý svet
Útoky na Svetové obchodné centrum však zďaleka nezasiahli len firmy. Teroristi zaútočili práve v čase nastupujúcej ekonomickej recesie a zbúrali všetky nádeje na jej skoré prekonanie. Spomaľovanie hospodárskeho rastu všetkých ekonomických centier sveta predpovedali investičné spoločnosti aj ekonomické inštitúcie medzinárodného významu.
Medzinárodný menový fond ešte pred útokmi prehodnotil ekonomický výhľad sveta. Podľa prognózy, ktorá bola hotová tesne pred útokmi na WTC, porastie svetová ekonomika v tomto roku 2,5-percentným tempom. Je to o 2,2 percenta menej než vlani a o 0,6 percenta menej, než boli pôvodné prognózy. Amerika podľa MMF spomalí oproti vlaňajšku o 2,8 percenta a HDP stúpne o 1,3 percenta. Japonsko by malo vykázať záporný hospodársky rast a Európa 1,8-percentný. Už budúcoročné čísla by však podľa MMF mali vyzerať optimistickejšie. Spolu s relatívne uspokojivými informáciami o priebehu bojov v Afganistane je to pre investorov dostatočne dobrý dôvod, aby sa vrátili na akciové trhy.
… aj Slovensko
Hoci žiadne priame škody z teroristických útokov Slovensko nepocítilo, nepriamym ekonomickým vplyvom sa nevyhneme. Spoľahlivo nám ich dá pocítiť naša exportná naviazanosť na Európsku úniu.
Útlm v Európe totiž spôsobuje nižší záujem o dovoz vrátane dovozu zo Slovenska. Už v auguste dosiahla záporná bilancia zahraničného obchodu takú hodnotu ako za celý uplynulý rok. Znepokojenie nad takýmto vývojom vyjadrila už aj Národná banka Slovenska. Svoj odhad obchodného schodku posunula zo 6,4 na 9,4 percenta HDP. Nepriaznivý trend viedol aj k redukcii odhadu hospodárskeho rastu Slovenska v tomto roku o 0,2 percenta na 3 percentá ministerstvom financií.