
Rady predávajúcich a kupujúcich sú dnes minulosťou. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Po niekoľkoročnom útlme dostáva slovenský kapitálový trh novú šancu na oživenie. Poslanci parlamentu v týchto dňoch rozhodujú o pozmeňovacom návrhu Demokratickej strany k vládnej novele zákona o dani z príjmov, ktorý by mal zatraktívniť investovanie do cenných papierov a zaviesť nový systém zdaňovania v tejto oblasti. Okrem odstránenia nesúladu pri zdaňovaní identických finančných produktov by mal zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu o niekoľko miliárd korún.
Zvýšiť záujem o investovanie na kapitálovom trhu chce novela dvoma spôsobmi - navrhuje zvýšiť limit výnosov, do ktorého príjmy z predaja cenných papierov podliehajú zdaneniu, a podľa vzoru vyspelých ekonomík aj určiť výšku kapitálu ako hlavné kritérium na oslobodenie investícií od dane.
Podľa dosiaľ platnej legislatívy je od dane oslobodený príjem z predaja cenných papierov do 50-tisíc korún, pokiaľ čas medzi ich kúpou a predajom nepresiahol tri roky. Novela zákona by túto hranicu mala zvýšiť na 200-tisíc korún. „Doterajšie obmedzenie nezodpovedalo reálnej potrebe tak, aby dostatočne motivovalo fyzické osoby investovať na kapitálovom trhu,“ tvrdí Ľudovít Kaník, predseda Demokratickej strany. Navrhovaná právna norma by navyše mala oslobodiť od dane príjmy z predaja akcií v prípade, že boli predané v rámci verejného prísľubu, teda v čase, keď rozhodujúci podiel v akciových spoločnostiach získava strategický investor a menšinovým akcionárom ponúka možnosť predať ich podiely. „Ide o motivačný faktor, keďže verejný prísľub je jedným z nástrojov na ochranu minoritných akcionárov. Je žiaduce, aby sa v kapitálovo slabých alebo malých podnikoch takýto investor vykryštalizoval a aby pritom odkúpil tieto akcie za primeranú cenu. Mnohí menšinoví akcionári zohľadňujú aj daňové aspekty takéhoto predaja, čo je brzdou plynulého preskupovania vlastníctva,“ argumentujú predkladatelia.
Svojím návrhom chcú motivovať aj dlhodobé investovanie do cenných papierov. Malo by tomu pomôcť oslobodenie od zdanenia tých príjmov, ktoré investori získali investovaním najviac pol milióna korún v jednom kalendárnom roku. „Takéto ustanovenie nevytvára pri predaji cenných papierov, napríklad po dvoch rokoch, nové časové testy a investície ostávajú na trhu, reinvestujú sa a umožňujú flexibilne prispôsobovať investičné portfóliá aktuálnej situácii na trhoch. Krok týmto smerom priniesol veľmi dobré skúsenosti vo viacerých vyspelých ekonomikách,“ vysvetlil Kaník.
Navrhovaná právna norma má ambíciu odstrániť aj roky trvajúce nedostatky v zdaňovaní dlhopisov, teda cenných papierov prinášajúcich fixne určený výnos. „Zdaňovanie týchto cenných papierov je nesystémové. Kupón dlhopisu je zdaňovaný zrážkovou daňou a kapitálový zisk z neho plynúci je základom dane z príjmu. Takéto zdaňovanie komplikuje výpočet presného výnosu do splatnosti, čo je základný indikátor pre aktívne obchodovanie s nimi,“ uvádza sa v dôvodovej správe.
Jedným z dôsledkov prijatia pozmeňovacieho návrhu bude pravdepodobne pokles obchodov z dlhopismi, ktoré tvoria prevažnú časť obchodov na slovenskom kapitálovom trhu. Významná časť týchto transakcií je totiž motivovaná tzv. praním kupónov, daňovej špekulácie majiteľov dlhopisov, ktorí takto obchádzajú platenie zrážkovej dane pri výplate kupónov. „Odhaduje sa, že štátny rozpočet prichádza na daniach z tohto dôvodu asi o dve miliardy korún. Ešte významnejší výpadok v štátnom rozpočte je spôsobený práve aplikovaním zrážkovej dane namiesto zahrnutia výnosov do základov dane,“ pripomínajú predkladatelia.
MICHAL NALEVANKO