
Britský požiarnik drží v rukách pozvánku na spomienkový ceremoniál, ktorý sa konal v Katedrále sv. Pavla v Londýne. Vzadu za pásom má slávnostnú požiarnickú sekerku. Na spomienke na amerických kolegov, ktorí zahynuli pred mesiacom pri zachraňovaní ľudí po teroristickom útoku na WTC, sa v katedrále zúčastnilo 3 000 britských požiarnikov. FOTO - REUTERS
WASHINGTON, KÁBUL - Afganistan zažil zo stredy na štvrtok noc najprudšieho bombardovania od začiatku náletov. Včera popoludní nasledovala ďalšia vlna náletov a večer prišla nová.
Taliban hovorí o 143 obetiach len za uplynulý deň a spolu asi o 220 mŕtvych. Čísla stále neboli potvrdené z nezávislého zdroja.
Washington pripúšťa, že mohlo dôjsť k obetiam medzi civilistami, o počtoch však mlčí. Britský generál potvrdil, že pri leteckých útokoch počas prvých štyroch dní zasiahli 40 cieľov.
Podľa správy afganskej agentúry AIP približne 100 ľudí prišlo o život pri bombardovaní dediny Kádam pri východoafganskom Džalalabáde, ktorú letci údajne považovali za výcvikový tábor teroristov.
V Kandaháre sa americké stíhačky sústredili na dom vodcu Talibanu mulláha Umara. Umar nálety prežil, rovnako ako Usáma bin Ládin. Mesto sa medzitým začalo vyľudňovať.
K ďalšej tragédii došlo podľa afganských zdrojov priamo v Džalalabáde, kde bola zbombardovaná mešita a v nej zahynulo najmenej 15 osôb.
Talibanský veľvyslanec v Islamabáde Abdas Salám Zaíf vyhlásil, že ozajstná vojna sa začne v okamihu, keď Američania vstúpia na afganské územie. Desaťtisíc mužov Talibanu, rozmiestnených na 137 kilometrov dlhej hranici s Uzbekistanom, čaká na príchod amerických vojakov. V Uzbekistane sa ich údajne nachádza už tisíc.
Americký vojenský personál je prítomný aj v Pakistane, potvrdila to pakistanská vláda. Jeho úlohou je však len poskytovať logistickú pomoc pri náletoch. Pakistanskí predstavitelia popierajú, že ich územie by malo poslúžiť ako „základňa“ na útok na Afganistan.