
Bezpečnejší nie je Irak ani svet. Bagdad - teroristické útoky na Nový rok.
FOTO - REUTERS
Ešte pred týždňom by bola odpoveď na obe otázky: skôr áno. Po atentátoch v Madride je všetko inak. Svet si nemôže ani na sekundu navrávať, že je bezpečnejší a aj obnova narušených vzťahov medzi Európou a Amerikou zostáva viac túžbou ako realitou.
Po roku je jasné, že väčšina amerických argumentov spred vojny sa nepotvrdila. Dodnes sa nenašli zbrane hromadného ničenia ani sa nepotvrdilo, že Irak spolupracoval s teroristami z al-Káidy.
Napriek chýbajúcim Saddámovým zbraniam a aj napriek sporom, či majú Američania až tak výrazne zasahovať do budovania nového Iraku, sa pred Madridom zdalo, že spory medzi Európou a Amerikou sa pomaly urovnávajú. Nemecký kancelár Schröder bol v Bielom dome, Nemci začali hovoriť o podpore Iraku a Francúzi aspoň prestali hlasno kričať. Tón výrazne zmenila aj Amerika.
Nový španielsky premiér Zapatero však veľmi rýchlo ukázal, že Irak je stále problém. Jeho rozhodnutie stiahnuť jednotky z Iraku je o to nepríjemnejšie, že dokazuje, že iracká línia sa neťahá medzi pred vojnou definovanými spojencami a odporcami zásahu. Irak je problém aj vnútri týchto koalícií. Všetci európski lídri išli do Iraku s vedomím, že väčšina ich obyvateľov je proti alebo aspoň nie je presvedčená, že je to úplne v poriadku.
George Bush má stále podporu v otázkach národnej bezpečnosti a veľká skupina Američanov si stále myslí, že ísť do Iraku nebol taký nezmysel. Otázka je, či si to myslí väčšina. O tom budú novembrové prezidentské voľby.
Bush aj jeho demokratický súper John Kerry ich chcú vyhrať aj vďaka Iraku. Vedia, že ich voličské základne s nimi v tomto bode úplne súhlasia. Buď sú jasne proti, alebo jasne za. Žiadne váhanie.
Kľúčovou otázkou do ďalšieho roka preto je, čo sa stane, ak po Zapaterovi vyhrajú voľby aj ďalší odporcovia vojny. Čo sa stane, ak vyhrá Kerry? Jedna možnosť je, že svet sa opäť zjednotí. Druhá, zdá sa realistickejšia, je, že svet zostane ďalej rozdelený. Práve Madrid totiž ukázal, že na rovnaký problém - terorizmus - Amerika a Európa reagujú odlišne. Kým v Amerike teroristické útoky dodávajú silu Bushovi, v Európe ju jeho spojencom odoberajú.
Aj po roku je Irak témou číslo jeden svetovej politiky. Mnohí čakajú na Bushov odchod. Ak by však v novembri vyhral Kerry, politika proti teroru a Iraku by sa až tak výrazne asi nezmenila. Jediným a zásadným rozdielom by asi bolo, že s Kerrym by v Iraku bola väčšina európskych spojencov spokojnejšia.