Česko sa mierou deficitu verejných rozpočtov zaradilo medzi najzadlženejšie prístupové krajiny. Aké opatrenia budú nasledovať na riešenie rekordného verejného deficitu?
"Minuloročný deficit bol jednorazovou záležitosťou, na ktorú mala vplyv operácia spojená so záchranou Investičnej a Poštovej banky. Tá sa realizovala v už roku 2000, keď vtedajšia vláda poskytla garancie vo výške 160 miliárd korún. Tieto záruky započítal Eurostat s oneskorením do vlaňajšieho deficitu. Je to teda jednorazový vplyv, ktorý vznikol vo chvíli započítania, a nie je potrebné sa tým ďalej zaoberať. "
Aj tak je deficit dosť vzdialený od maastrichtského kritéria.
"Naša fiškálna stratégia počíta s tým, že v roku 2006 by deficit verejných rozpočtov nemal prekročiť štyri percentá. Ak ide o splnenie maastrichtských kritérií, to predpokladáme do roku 2008. K euru by tak mohlo Česko pristúpiť okolo roku 2010."
Sú pre vás ekonomické reformy na Slovensku inšpirujúce?
"Slovenské reformy sú inšpirujúce, najmä čo sa týka razancie, s akou ich vláda dokázala presadiť v relatívne krátkom časovom období. To si rozhodne zaslúži obdiv. Máme možno podobný názor na niektoré opatrenia, napríklad na riešenie zneužívania sociálnych dávok. Myslím si, že tu použijeme podobný prístup. Na druhej strane však na budúci vývoj daní máme iný pohľad. My sa domnievame, že dane plnia určitú redistribučnú funkciu v spoločnosti a zavádzanie konceptu rovnej dane príliš poškodzuje nízkopríjmové kategórie. Ak ide o daňovú reformu, s výnimkou zníženia dane pre právnické osoby do roku 2006 na úroveň 24 percent a určitej zmeny dane z pridanej hodnoty, nebudeme slovenský model nasledovať."
Neobávate sa, že nižšími daňami bude Slovensko viac konkurencieschopné aj v boji o zahraničné investície?
"Česko má množstvo iných konkurenčných výhod než nižšie dane. Je to úroveň infraštruktúry, vzdelaná pracovná sila, určitá kultúra a flexibilta. Myslím si, že aj otázka vnímania kvality obchodného prostredia v Česku. Čo sa týka zmien v efektívnosti zdanenia právnických osôb, bude Česko v roku 2006 na tom rovnako ako Slovensko."
Nebol úspech Slovenska a vyradenie Česka v boji o Hyundai prejavom zmeny v konkurencieschopnosti krajín?
"Každá takáto veľká priama investícia je otázka nákladov, ktoré má s tým vláda spojené. Česká vláda v určitej fáze rokovania analyzovala túto investíciu a zhodnotila ju ako menej výhodnú vzhľadom na tie podmienky, ktoré investor požadoval. Druhá vec je, že na Slovensku sú mzdové náklady nižšie, ktoré si myslím nakoniec rozhodli.