BRATISLAVA - Kto a ako bude platiť lekárom a nemocniciam za ošetrovanie cudzincov krajín únie po našom vstupe, zatiaľ nie je jasné. Štyridsaťpäť dní pred vstupom do Európskej únie poisťovne nevedia, ako bude fungovať zdravotné poistenie. Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo na internete aj v Zdravotníckych novinách usmernenia, ale všetky otázky nie sú zodpovedané.
Problém už začali riešiť lekárnici aj poisťovne, tvrdia však, že je to úloha pre ministerstvo. "Po vstupe do únie sa budeme musieť zaoberať cudzími občanmi u nás, ale budeme sa musieť postarať aj o to, aby naši poistenci mohli požiadať o zdravotnú starostlivosť u nich. Administratíva nie je pripravená," povedal Peter Kvasnica zo Spoločnej zdravotnej poisťovne. Zdravotné poisťovne preto vytvorili združenie, ktoré sa zaoberá touto otázkou.
Podobný problém majú aj lekárnici. "Zatiaľ nevieme, ako sa budeme správať, keď k nám prídu turisti s knižkami alebo certifikátmi. Nevieme, či s nimi budú komunikovať všetky poisťovne, alebo či to bude len jedna a cez ňu pôjdu všetky platby," povedal prezident Slovenskej lekárnickej komory Peter Mihálik. Situáciu rieši odbor, ktorý vznikol pri Všeobecnej zdravotnej poisťovni. "Začalo sa dosť neskoro."
Administratíva nemocníc a polikliník na vstup nie je vybavená. Ak sa veci do mája nezmenia, lekári budú postupovať tak ako doteraz. "So zahraničnými turistami sa u nás stretávame často, sme totiž v rekreačnej oblasti," hovorí riaditeľ nemocnice s poliklinikou v Brezne Anton Bučko. "Myslím si, že spôsob úhrady ošetrenia bude aj po vstupe do únie podobný dnešnému."
Doteraz zahraničný návštevník za ošetrenie alebo za liek v lekárni zaplatil plnú sumu a potom mu ju vrátila domáca poisťovňa. Námestníčka riaditeľa ružinovskej nemocnice v Bratislave Katarína Sedláková hovorí, že ešte je čas veci dotiahnuť.
Riaditeľ košickej fakultnej nemocnice Robert Roland si nemyslí, že toto je najhorúcejší problém. Ten vidí skôr v akreditovaní pracovísk.
(dro)