Alexandra Novotná povedala, že údaje výrobcov nie sú smerodajné.
Ministerstvo zdravotníctva chcelo spotrebu liekov znížiť, a tak zmenilo ich kategorizáciu a zaviedlo tzv. fixný doplatok, aby firmy nemohli znižovať pacientom cenu drahého lieku a tým umelo zvyšovať jeho spotrebu. "Týmto sa stali niektoré produkty pre pacientov nedostupnými," hovorí člen výboru asociácie Peter Krnáč. "Trh zneisťujú aj časté zmeny systému a zmeny v kategorizácii," tvrdí.
"Údaje o15-percentnom poklese vychádzajú pravdepodobne z porovnania spotrieb za jeden mesiac," hovorí Novotná. "Ministerstvo nepovažuje takéto údaje za smerodajné, pretože ich často skresľujú výkyvy v predaji liekov za jednotlivé mesiace. Ministerstvu sa reformnými krokmi podarilo zastaviť výrazný nárast nákladov na lieky, ktorý si naše zdravotníctvo pri súčasnom financovaní nemohlo dovoliť."
Výrobcovia sa odvolávajú na riziká pre pacientov. "Riziká sa môžu objaviť v niektorých terapeutických skupinách. Nie všetci sa liečia dostatočne včas a dostatočne modernými prípravkami. Moderné a kvalitné lieky si nemôžu všetci dovoliť. Minister tvrdí, že existujú náhrady, my zasa tvrdíme, že nie na každú terapiu existuje náhrada."
Ministerstvo sa nazdáva, že väčšine pacientov stačí bežná liečba. Najmodernejšie lieky majú brať len pacienti, ktorým lacnejšia liečba nestačí. "Ak má liek vysoký doplatok pre pacienta, zdravotná poisťovňa prípad posúdi. V odôvodnených prípadoch uhradí liek v plnej výške," povedala Novotná.
Pri príprave reformných zákonov, ktoré by mal parlament prerokovať v máji, sa výrobcovia snažili zmeniť návrhy ministerstva aj oblasti spotreby liekov. Išlo najmä o fixné poplatky pre pacientov. Firmy hovoria, že dodatočnými zľavami sprístupňujú niektoré lieky väčšiemu okruhu pacientov. Ich návrhy do návrhu zákonov neprešli.
Výrobcovia tiež spochybnili údaje ministerstva zdravotníctva o tonách nevyužitých liekov, ktoré končia v kontajneroch. Soňa Strachotová, výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností, pripomenula, že do odpadu sa okrem lieku dostane aj jeho obal. Okrem toho, do likvidácie idú tiež lieky po expirácii, ktoré sa na trhu neobjavili.
Novotná povedala, že informácia o likvidácii 41 ton nespotrebovaných liekov je oficiálnym údajom Štátneho ústavu na kontrolu liečiv.
INGRID DROZDÍKOVÁ