Súdny poplatok bol pol milióna
Pri žalobách na ochranu osobnosti musí žalobca zaplatiť súdny poplatok odvodený od výšky požadovanej sumy. Premiér Mikuláš Dzurinda žaluje denníky SME a Pravda spolu o 10 miliónov korún. Aby súd vôbec začal konať, musel na jeho účet Dzurinda poslať 504-tisíc korún.
Snažili sme sa zistiť, prečo premiér žiada práve 10 miliónov korún a z akých peňazí zaplatil súdne poplatky. Hovorca SDKÚ Martin Maťko poskytol len túto odpoveď: "Denník SME bol na jeseň požiadaný o krátku opravu v súvislosti s tvrdeniami vo svojich viacerých článkoch, že Mikuláš Dzurinda konal nad rámec zákona, zneužil ‚tajnú službu' a nehovoril pravdu. Keďže denník odmietol opravu uverejniť, vec bude riešiť súd. Teraz je preto už vecou súdu, aby posúdil všetky otázky súvisiace s podaním."
Za čo premiér žaluje SME
Premiér Mikuláš Dzurinda žaluje denník SME za tri komentáre uverejnené v našom denníku v septembri a októbri 2003. Všetky sa týkali kauzy skupinka a bezpečnostného spisu bývalého šéfa NBÚ Jána Mojžiša.
Žalované vety, ako sú uvedené v žalobe:
- "Premiér v snahe odvolať šéfa dôležitej inštitúcie operuje materiálmi, ktoré dostal v rozpore so zákonom."
- "Skutočnosť, že informáciu o bezpečnostnej previerke spoľahlivosti Jána Mojžiša dostal od SIS aj premiér, Mikuláš Dzurinda popieral, lebo chápe, že k takému dokumentu sa mohol dostať iba nezákonne."
- "Metódy predsedu vlády sú všetky neakceptovateľné: zneužitie tajnej služby (...) lži v priamom prenose..."
So SME sa súdi aj Mečiar
BRATISLAVA - Denník SME v minulosti zažalovali viacerí predstavitelia vládnej moci, medzi nimi aj bývalý premiér Vladimír Mečiar. Ten podal žalobu spolu so všetkými ministrami svojej poslednej vlády. Okrem ospravedlnenia žiadali spolu 7,4 milióna korún.
Spor trvá už viac ako sedem rokov. Začala ho veta bývalého redaktora SME Petra Tótha, prednesená počas panychídy v roku 1996. "Toto sú prvé obete politickej studenej vojny, ktorú vedie vláda s občanmi Slovenska," povedal vtedy o smrti Róberta Remiáša, ktorý robil spojku O. Fegyveresovi, svedkovi únosu prezidentovho syna Michala Kováča. Denník SME vetu uverejnil.
O žalobe už v roku 2000 rozhodol Najvyšší súd, ktorý ju zamietol s tým, že vláda ako kolektívny orgán nemôže podať žalobu na ochranu osobnosti. Spor sa však vrátil na úroveň okresného súdu a pokračuje. Bývalý premiér Mečiar je odhodlaný ísť aj na Ústavný súd.
Autor: rp