Môže byť Slovensko "exportérom stability" smerom na juhovýchod?
"Nie je jednoduché začať robiť politiku na Balkáne či vo východnej Európe, lebo sama únia má voči týmto oblastiam politické postupy, ktoré sú často v konflikte. Únia im ponúka voľné obchodovanie, ale pritom vyžaduje víza. Napätie vnútri zahraničnej politiky únie sa prejaví aj v slovenskej. Na mieste je úvaha, či Slovensko chce len nasledovať politiku únie, alebo vytvoriť vlastné iniciatívy."
Na Slovensku panuje presvedčenie, že ako malá krajina aj tak nemáme šancu robiť vlastnú politiku.
"Pozrite sa na Fínsko s jeho špecifickou politikou voči Rusku. Aj Slovensko by mohlo mať svoju politiku voči Ukrajine. Fínsko má výborne organizovanú štátnu správu a dosiahlo zhodu politických strán na zahraničnej politike. To nebude u vás jednoduché."
Prečo odmietli účasť na konferencii najvyšší vládni predstavitelia Poľska, Maďarska aj Česka?
"Dnes, keď sa stávate členmi únie, stráca sa solidarita uchádzačov. Visegrádske spojenectvo sa môže rozpadnúť."
Aké výhody prinesie smerovanie našej zahraničnej politiky na Balkán, k Bielorusku či Moldavsku občanovi Slovenska?
"Ak občania Slovenska budú mať za susedov slabé štáty s problematickou ekonomikou, bude to pre vás nočná mora. Pre Slovensko to bude znamenať viac víz, pohraničnej kontroly a komplikácií."
Môže takáto konferencia ovplyvniť mediálny obraz Slovenska v zahraničí, v poslednom čase zahltený zábermi rabujúcich Rómov?
"Keď nejaká krajina chce zmeniť svoje vnímanie v zahraničí, zorganizuje veľkú konferenciu s osobnosťami. Ale spôsob, ako zlepšiť obraz krajiny v zahraničí, je nechať to urobiť súkromný sektor za vás. Napríklad privítať britské Tesco. Na to zareaguje aj britská tlač. Pomáhajú aj lacné lety a články v turistických časopisoch."
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ