"Na kolenách predo mnou kľačali a prosili o pomoc. Chápem ich. Viacerí z nich nedostali ani len znížené dávky. Z čoho majú žiť?" pýta sa starosta. V obci žije 2800 ľudí, z toho polovica v rómskej osade. Prácu majú len pre 169 nezamestnaných. "Vo štvrtok príde na východ minister Kaník. Uvidíme, čo vyrieši," hovorí starosta.
Podľa polície sa včerajšie vyplácanie dávok zaobišlo bez nepokojov. Do Jasova, Medzeva, Turne a Moldavy nad Bodvou však mierili policajné a vojenské posily, situáciu monitoroval aj vrtuľník.
Pred poštou v Moldave nad Bodvou sa zhromaždilo asi 60 podráždených Rómov, ale pri pohľade na 20 policajtov so psom dávali nespokojnosť najavo iba slovne.
Väčšina z asi 100 Rómov nedostala žiadne dávky ani v Turni nad Bodvou. Strážili ich kukláči a miestni policajti.
Riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach Judita Kántorová vysvetľuje, že rozhodnutia o znížení dávok ešte nie sú právoplatné. "Tí, ktorí sa neodvolali, dostanú peniaze až o 15 dní od doručenia rozhodnutí. Keď sa odvolajú, musia počkať na verdikt druhostupňového orgánu, ktorý má na to 30 dní od podania odvolania. Taký je zákon."
Teoreticky teda môžu ostať ľudia odkázaní na dávky bez peňazí takmer jeden a pol mesiaca.
"Čo bude potom, neviem si predstaviť. My to jednoducho neutiahneme. Teraz sa ešte dali presvedčiť, ale nespokojnosť narastá. Mám obavy, že pomaly už nepomôžu ani policajti so psami, ani autá s majákmi či vrtuľník," obáva sa starosta Jasova Štefan Mesároš.
Vážnejšie nepokoje pri včerajšom vyplácaní sociálnych dávok po novom nezaznamenali ani na poštách, kde sa dávky vyplácajú. Na pošte v Rimavskej Sobote pracovníci preventívne vyvesili nápis: "Pošta nezodpovedá za znížené sociálne dávky, len za ich vyplácanie."
MIKULÁŠ JESENSKÝ, joč