Demonštrant sa snaží odkopnúť strelu so slzným plynom vystrelenú mierovými jednotkami KFOR v srbskej dedine Caglavica. Vojaci KFOR majú v Kosove povolené pri udržiavaní poriadku používať primerané prostriedky, aby ochránili svoje životy aj civilistov počas ďalšej vlny etnických nepokojov.
FOTO - REUTERS
V Kosove včera v plnej sile vybuchlo napätie, ktoré v ekonomicky zúboženom a etnicky rozdelenom regióne tlelo od pádu Slobodana Miloševiča v roku 2000.
Miestom zrážky sa stala mostom rozdelená dedina Kosovská Mitrovica. Albánsky dav po celom Kosove podpaľoval pravoslávne kostoly a útočil na srbské obyvateľstvo. Za dva dni si nepokoje vyžiadali najmenej 22 mŕtvych a 500 zranených, medzi nimi 61 policajtov OSN a 35 vojakov KFOR vrátane jedného slovenského.
Veliteľ KFOR, generál Holger Kammerhoff oznámil, že povolil medzinárodným jednotkám použiť silu. Do Kosova smeruje 1000 vojakov NATO.
Objavili sa úvahy o "domino efekte" a vznietení nepokojov po celom Balkáne. Carl Bildt, bývalý švédsky premiér, ktorý pôsobil ako medzinárodný správca v Bosne a Hercegovine, s nimi nesúhlasí. "Obávam sa skôr domino efektu vnútri Kosova. Ešte dve miesta sú potenciálne nebezpečné - južné Srbsko a Macedónsko. Ale nemyslím, že to tam vybuchne. V Kosove samotnom je to dosť zlé," povedal Bildt pre SME.
Nepokoje vyvolal incident, pri ktorom sa v Kosovskej Mitrovici v rieke utopili traja albánski chlapci utekajúci pred Srbmi. V juhosrbskom meste Niš po vzplanutí nepokojov v Kosove zhorela mešita. (zo, čtk)