
Súboj dvoch najlepších Interu a Slovana na trávniku, okolo ktorého tartanovej dráhy sa zdvihla vlna protestov. Zľava je Marián Šuchančok, brankár Miroslav Hýll, najlepší strelec Superligy Ľubomír Meszároš a Peter Dzúrik. Chrbtom je obrátený najlepší ligový rozhodca Ľuboš Micheľ. ŠTARTFOTO - JÁN SÚKUP
Po zimnej prestávke, ktorá trvala na naše pomery dlho, až 89 dní sa dnes začína jarná časť futbalovej Superligy 2000/2001. Po prvý raz budeme v stredu 13. júna poznať majstra z najužšej súťaže v histórii a vypadne iba jeden tím. Po prvý raz sa všetci stretnú medzi sebou v štyroch zápasoch, doteraz iba v baráži. Inter vedie o sedem bodov, taký náskok kedysi stačil na predčasnú oslavu titulu. Pri troch bodoch za víťazstvo je takýto náskok minimálny. Podobne päťbodová strata posledného Trenčína.
LIGA A KVALITA. Jesenné menu ročníka nebolo chutné pre futbalových gurmánov. Zúžením počtu mužstiev sa nezvýšila kvalita, ako sa to čakalo, ale tí lepší sa prispôsobili slabším a súťaž sa napriek bodovým rozdeleniam vyrovnala. To sa odzrkadlilo aj na počte divákov, celkovej nespokojnosti. Výsledkom bolo až 50 percent odvolaných trénerov. Vedenia od nich viac chceli, ako mohli s kádrovými zásobami dokázať. Jar z tohto hľadiska nesľubuje veľa optimizmu. Varíme z toho, čo zostalo. Zo Slovenska by chceli futbalisti von, ale sú šťastní, ak sa dostanú do Česka, Maďarska, Rakúska, s výnimkou Hlinku, do regionálnych líg. Slovensko na prestup á la Rosický musí ešte dlho čakať. Z pohľadu kvality musíme len tajne myslieť na malý zázrak.
LIGA A ZÁUJEM. Divácky bola jeseň zrkadlovým obrazom diania na trávnikoch. Najväčšie návštevy mali v Ružomberku. Deväť duelov videlo 67 617 divákov, k nim sa priblížila Petržalka. Najmenej, iba 15 508 divákov sa prišlo pozrieť na deväť duelov dvojnásobného majstra SR 1. FC Košice. Najväčšie návštevy mali kluby vtedy, keď u nich hral Slovan alebo Inter. Na Slovensku sa klub stále nemôže oprieť o predplatiteľov. Argumenty sa stále opakujú - niet sa na čo a na koho pozerať.
LIGA A PENIAZE. Superliga zdražela, azda to by mohlo byť prísľubom, že bude kvalitnejšia. Rozpočet uplynulého ročníka súťaže bol vyše 500 miliónov Sk na 16 klubov, čo bolo vyše 30 mil. Sk na klub. Terajší je vyše 356 mil. Sk, čo predstavuje priemer 35 mil. Sk na klub a nárast o vyše päť miliónov. Lenže je to klamné. Na ligové prežitie treba od 20 do 30 miliónov Sk. Pohľad na priloženú tabuľku napovie, že niektorí prežijú so zaťatými zubami, iní si budú voľkať. A ešte jeden pohľad. Tri bratislavské kluby majú rozpočet 193,5 mil. Sk a je o 30 mil. vyšší, ako má ostatných sedem! Postavenie Interu a Slovana zodpovedá vynaloženým peniazom, Petržalka sľubuje, že sa na tie pozície dostane. Záhadou je zdroj príjmov, lebo zo vstupného niet ani na rozhodcov.
LIGA A REPREZENTÁCIA. Kedysi sa vravelo aká liga, taká reprezentácia. Už to neplatí. Ak by sme sa mali opierať v reprezentácii o ligových hráčov, kormidelník Adamec by nebol taký veselý po doterajšej časti kvalifikácie, aký zatiaľ je. Momentálne máme v zahraničí 14 reprezentantov (Moravčík sa vzdal), ktorí tvoria základ na kvalifikačné zostavy a ak by náhodou vypadol aj Sz. Németh, adamcovci by boli len z legionárov. Dodajme, že ešte šesť hráčov z bývalého Radolského dvadsaťjednotky je v cudzine, ale tí sa do výberu J. Adamca nedostali. Naši legionári nehrajú prím v cudzine, s výnimkou Vargu, Labanta a Karhana, ale je im tam lepšie ako doma a tu niet za nich náhrady. Našu ligu by pre zmenu mali vystužovať cudzinci. V siedmich kluboch ich je 15, z nich iba Lembakoali v Púchove je reprezentantom svojej krajiny - Stredoafrickej republiky. Aj pri pohľade na legionárov sa dá vyčítať, o čom je asi naša liga. JÁN MIKULA
Účastníci Superligy podľa rozpočtov (v miliónoch Sk)
Inter 88,5
Slovan 70,0
Petržalka 35,0
Trnava 30,5
Ružomberok 25,5
1. FC Košice 25,0
Púchov 25,0
Žilina 20,0
Trenčín 19,5
Prešov 17,5