Prince počas vystúpenia v hoteli Waldorf Astoria v New Yorku 15. marca 2004 nato, ako ho uviedli do Rokenrolovej siene slávy. FOTO - TASR/AP
Do vybranej spoločnosti sa dostal funkový génius Prince, rocker Bob Seger, bluesrockoví bradáči ZZ Top, jemný pesničkár Jackson Browne, britská legenda Traffic, černošská vokálna skupina The Dells a posmrtne aj exbeatlovský člen George Harrison.
Slávnostný pondeľňajší večer v New Yorku patril podľa svetových agentúr Princeovi. Ten ceremoniál otvoril svojimi veľkým hitmi z osemdesiatych rokov - Let's Go Crazy, Sign O' the Times a Kiss. Neskôr sa pridal k Tomovi Pettymu, Jeffovi Lynnovi a Harrisonovmu synovi Dhanimu, aby spolu zahrali klasiku While My Guitar Gently Weeps.
"Vybral som sa na cestu, ktorá je vzrušujúcejšia, než si vôbec dokážem predstaviť," citoval Princeovu ďakovnú reč Reuters. Slávny hudobník varoval mladých umelcov pred úskaliami hudobného šoubiznisu: "Skutočný priateľ a mentor nie sú nikdy na tvojej výplatnej páske." K jeho odkazu sa dnes hlási mnoho mladých muzikantov vrátane novej hviezdy R&B Alicie Keysovej. Ona vzdala hold žijúcemu idolu, ktorý sa tento rok chystá na veľký comeback: "Na svete bolo veľa kráľov. Kráľ Henry VIII., Kráľ Šalamún, Kingo Kong alebo traja králi. Ale je tu iba jeden Prince!"
U nás pomerne neznámy pesničkár Jackson Browne sa do siene slávy dostal vďaka svojim hitom ako Doctor My Eyes, The Pretender alebo Running on Empty. V skladbách sa mu podľa agentúry AP podarilo zachytiť utópiu šesťdesiatych rokov, ktorá sa pretavila do cynických sedemdesiatych. Medzi velikánov ho uviedol Bruce Springsteen, ktorý vyzdvihol jeho skladateľské schopnosti, ale aj fakt, že tento pesničkár sa stal ikonou amerických žien. "Vždy sme mu závideli. Na moje koncerty chodí hlavne veľa mužov. Jackson však dokáže pritiahnuť na svoje koncerty viac žien ako Indigo Girls," povedal Springsteen v narážke na lesbické folkrockové duo.
Po Paulovi McCartneymu a Johnovi Lennonovi sa do vybranej spoločnosti dostal aj tretí exbeatle George Harrison, ktorý zomrel v roku 2001. "Tichému" členovi legendárnej štvorky vzdali hold jeho najbližší priatelia Tom Petty a Jeff Lynne, s ktorými Harrison nahral dva albumy ako člen superskupiny The Traveling Wilburys. "Často hovoril, že ho jeho sólová kariéra nezaujíma. Nikdy totiž nevyhodil agenta alebo manažéra. Iba miloval muzicírovať so svojimi priateľmi," povedal Petty.
Detroitský rocker Bob Seger, autor hitov Turn the Page, Like a Rock alebo Night Moves, ktorý už niekoľko rokov žije v ústraní, poďakoval sa aj za to, že už nemusí nikomu vysvetľovať, prečo v rokenrolovej sieni ešte nie je. Južanských ZZ Top uviedol gitarista Rolling Stones Keith Richards. Do Rokenrolovej siene slávy sa dostal aj zakladateľ magazínu Rolling Stone Jann Wenner.
Čo je Rokenrolová sieň slávy?
Rokenrolová sieň slávy (The Rock and Roll Hall of Fame) vznikla roku 1983 a jej doterajšími členmi sú napríklad Elvis Presley, The Clash, Neil Young, Ramones alebo The Beach Boys. Do siene slávy môžu byť uvedení iba tí umelci, ktorí pred dvadsiatimi piatimi rokmi vydali svoj prvý album. Hlavným kritériom vstupu do vybranej spoločnosti je vplyv a význam hudobníkov, ktorí významným spôsobom formovali dejiny rokenrolu.
Medzi ocenenými sa môžu ocitnúť aj skladatelia, producenti, dídžeji, novinári, umelci z pionierskych časov populárnej hudby a od roku 2000 k nim majú šancu pribudnúť i štúdioví hudobníci, ktorí výrazným spôsobom sprevádzali hviezdy. Súčasťou Rokenrolovej siene slávy je aj múzeum v americkom Clevelande. (peb)