sa nedištancovalo od člena s antisemitskými názormi.
V pozadí prípadu je škandál z minuloročných Vianoc, keď opitý moderátor alternatívneho rádia Tilos vyhlásil, že by vykántril všetkých kresťanov. Aj keď rádio moderátora vyhodilo a niekoľkokrát sa ospravedlnilo, krajná pravica zorganizovala pred jeho budovou v januári demonštráciu.
Na tej vystúpil básnik a člen vedenia zväzu Kornél Döbrentei s prejavom obsahujúcim jednoznačne antisemitské narážky. Hovoril napríklad o morálnom holokauste Maďarov, ktorí riadia "falošný proroci v maskách a preoblečeniach, pravé sú iba ich brady."
Niekoľko spisovateľov sa obrátilo na vedenie Zväzu s listom, v ktorom požadovali, aby sa organizácia od Döbrenteiho dištancovala. Zväz to odmietol s odôvodnením, že nechce vystupovať ako "myšlienková polícia".
V dôsledku toho zväz v posledných dňoch opustilo asi sto autorov vrátane najlepších a medzinárodne najznámejších spisovateľov Pétera Esterházyho, Pétera Nádasa či Györgya Konráda. Pridalo sa k nim aj niekoľko maďarských spisovateľov zo susedných krajín vrátane Lajosa Grendela zo Slovenska. "Vo verejnom živote nemôže byť priestor pre nacistické prejavy. Vedenie zväzu sa dopustilo vážnej morálnej chyby, keď sa od toho nedištancovalo," odôvodňuje svoj krok Grendel.
Jediný maďarský nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Imre Kertész vystúpil zo Zväzu spisovateľov už v roku 1990, taktiež kvôli textu s antisemitskými narážkami od jedného zo svojich kolegov.
Situáciu ešte vyhrotilo, keď Döbrentei minulý týždeň dostal takzvanú alternatívnu Kossuthovu cenu, čo je akási národniarska anticena voči jednému z najvyšších štátnych vyznamenaní. To jeho odporcovia vnímajú ako vedomú provokáciu. Döbrentei naopak pohrozil, že zažaluje spisovateľov, ktorí ho nazvali antisemitom.
Prípad mal cez víkend zaujímavé pokračovanie: Döbrentei mal odletieť do Spojených štátov, kapitán lietadla British Airways ho však pred odletom vykázal z paluby. Letecká spoločnosť odmietla svoj krok vysvetliť s odvolaním sa na zákon o ochrane osobných údajov, kapitán má podľa nich právo vykázať cestujúceho, ktorý nie je v stave vhodnom na cestovanie.
Podľa jednej letušky bolo z Döbrenteiho cítiť alkohol, čo básnik poprel. "Problém asi bol, že som mal kokardu a že som si na letisku chcel kúpiť Magyar Nemzet," tvrdil. Kokardu v maďarských národných farbách nosil ako mnohí iní, pretože v Maďarsku oslavujú 15. marca národný sviatok a Magyar Nemzet je denník blízky opozičnému Fideszu. Ten nazval prípad poburujúcim a vládu okamžite vyzval na jeho prešetrenie.