Zámer budúcej španielskej vlády stiahnuť svojich vojakov z Iraku vyvolal búrlivé reakcie amerických spojencov.
Poľsko čaká, čo bude robiť ich spojenec
Španielska zmena zahraničnej politiky sa najväčšmi dotýka Poliakov. V Iraku Španielom velia Poliaci a v boji o budúcu európsku ústavu čelili spolu s Varšavou nemecko-francúzskym návrhom. "Stabilizačnú misiu nemôžeme zmeniť na destabilizačnú," povedal prezident Aleksander Kwasniewski. Rozpaky v Poľsku vzbudili vyhlásenia, že Madrid nebude trvať na spôsobe rozhodovania z Nice. (grab)
Taliansko sa nestiahne, ľudia sú nespokojní
Taliansko nestiahne z Iraku svoj vojenský kontingent, vyhlásil včera minister zahraničných vecí Franco Frattini a zdôraznil, že vláda v Ríme nezmení svoj kurz. Taliansko má v Iraku 3000 vojakov. Až dve tretiny Talianov však žiadajú, aby sa vojaci z Iraku stiahli. (tasr)
Austrália má strach, zvyšuje bezpečnosť doma
Strach zavládol v Austrálii, ktorá je spojencom Spojených štátov a v Iraku má 2000 mužov. V novembri navyše čakajú krajinu parlamentné voľby a opoziční labouristi ostro kritizovali vládu za účasť vo vojne v Iraku. Zatiaľ Austrália svoj kurz nemení, ale zvýšila bezpečnostné opatrenia. (mim)
Maďarsko v Iraku zostáva, má pohotovosť
V Budapešti včera rozhodol národnobezpečnostný kabinet o zvýšení pohotovosti maďarských tajných služieb. Informoval o tom minister obrany Ferenc Juhász s tým, že misia kontingentu maďarských vojakov je nevyhnutná, a nič ju neohrozuje. (tasr)