Čo spravili Spojené štáty, keď nastupujúci španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero oznámil, že plánuje do 30. júna tohto roku stiahnuť 1300 vojakov z Iraku? Navonok nič. Hovoriť striebro, mlčať zlato, rozhodli sa v nepríjemnej situácii v Bielom dome a sondujú, ako sa zo zapeklitej situácie dostať. Rúca sa im protiteroristická koalícia, v ktorej strácajú stáleho a spoľahlivého hráča ich zostavy.
Aby nezhoršili už zlú situáciu, rozhodli sa v Bielom dome nekomentovať Zapaterovo vyhlásenie, že americký prezident George Bush a britský premiér Tony Blair by mali za vojnu v Iraku spraviť sebakritiku. V dňoch, keď prichádza prvé výročie invázie do Iraku, robí pritom Bush spoločne so šéfom diplomacie Colinom Powellom a bezpečnostnou poradkyňou Condoleezzou Riceovou pravý opak - obhajujú zásah v Iraku ako správny.
Doterajšieho premiéra Aznara vnímali Spojené štáty ako naozaj kvalitného spojenca, ktorý považoval transatlantické vzťahy za rovnako dôležité ako európske. Ešte dva dni pred nedeľnými voľbami a deň po výbuchoch španielska televízia TVE odvysielala rozhovor s Bushom, ktorý povedal, že Španieli majú šťastie, že je ich premiérom Aznar, "muž, ktorý rozumie vojne s terorizmom". Vláda musí zostať silná, povedal Bush.
Po voľbách už nasledoval len zdvorilostný telefonát z Bieleho domu do sídla víťazných socialistov a poďakovanie Aznarovi. Čo teraz? Američania sa v prvej fáze budú spoliehať na ich predĺženú ruku, Veľkú Britániu. Blair so Zapaterom telefonoval prvýkrát až včera asi 15 minút. Britský minister zahraničných vecí Jack Straw včera v Rijáde zasa vyjadril presvedčenie, že nová španielska vláda si splní svoje záväzky v Iraku. Zároveň dúfa, že Madrid zváži možnosť nechať svoje jednotky v Iraku pod mandátom OSN.
Presne to naznačoval nemenovaný predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí, ktorý podľa Reuters uviedol, že Spojené štáty sa zrejme budú usilovať o novú rezolúciu v Bezpečnostnej rade OSN ešte pred odovzdaním správy Iračanom, ktorá by povzbudila spojencov, ako je Španielsko, aby ponechali svojich spojencov v Iraku. To je možnosť, ktorú Zapatero pripúšťa.
Autor: MAREK CHORVATOVIČ