HUMENNÉ, SOBRANCE - Zhruba 120 miliónov korún bude stáť prestavba bývalých kasární civilnej obrany na Záchytný utečenecký tábor v Humennom, ktorý tu otvorí ministerstvo vnútra v júni 2006. Ministerstvo si necháva aj nedokončenú budovu Okresného úradu v Sobranciach, kde plánuje utvoriť centrálu pre celú východnú hranicu.
Utečenecký tábor s kapacitou 600 miest bude mať asi 40-členný personál. "Záujem migračného úradu je zamestnať ľudí z Humenného a okolia. Ak sa mesto Humenné bude aktívne podieľať na fungovaní tábora, môže požadovať od štátu kompenzácie," povedala Alena Koišová z tlačového oddelenia ministerstva.Tábor v Humennom vznikne aj napriek petičnej akcii, v ktorej Humenčania vyjadrili odmietavé stanovisko.
"Neuviedli nijaký vážny dôvod, pre ktorý tábor odmietajú," doplnila Koišová.
Informácia, že ďalšie takéto zariadenie vznikne v bývalej Liečebni tuberkulóznych chorôb na Podskalke, Koišová nepotvrdila. Podobné zariadenie ako v Humennom je na Zemplíne zatiaľ len v Sečovciach, ministerstvo malo v minulosti záujem aj o lokalitu Michaloviec a istý čas sa hovorilo aj o Sobranciach.
Podľa našich informácií tam má vzniknúť zázemie pre celú východnú hranicu s Ukrajinou. "Áno, ministerstvo vnútra plánuje zriadiť Centrum pre koordináciu ochrany slovensko-ukrajinskej hranice. Jednou z možností, kde bude sídliť, je aj mesto Sobrance," skonštatovala Ľubomíra Mikovičová z tlačového odboru ministerstva.
(lyv, tasr)
Utečenci končia aj v detských domovoch
Ešte začiatkom marca v Čiernej nad Tisou zadržali dvoch utečencov gruzínskej národnosti, ktorí nemali pri sebe nijaké doklady totožnosti. Tvrdili, že nemajú viac ako osemnásť rokov, a preto ich museli umiestniť do detského domova, hoci podľa výzoru z detských plienok už dávno vyrástli. Jeden z utečencov napokon skončil na infekčnom oddelení.
Dvaja Gruzínci boli na základe rozhodnutia Okresného súdu v Trebišove umiestnení do Detského domova v Koromli. Odtiaľ sa však pokúsili újsť. "Zadržala ich polícia, ako kráčali po ceste smerom do Sobraniec, a doviezli ich naspäť. Naše zariadenie nie je na takéto účely obzvlášť prispôsobené, takže nemali problém ujsť," povedal riaditeľ Detského domova v Koromli Ján Hertely.
U jedného z utečencov sa objavila navyše infekčná choroba. Mal osýpky. Druhý Gruzínčan bol zdravý. Odborníčka na epidemiológiu pre Košický kraj Janka Stašková bola prekvapená, ako mohli prijať v zlom zdravotnom stave utečencov v areáli, kde je ďalších štyridsaťdeväť detí. "V tomto prípade riziko nehrozilo, deti sú očkované, problém by nastal, keby išlo o závažnejšiu infekčnú chorobu," vysvetlila Stašková.
Podľa hovorkyne Prezídia Policajného zboru Magdy Krasulovej polícia po zadržaní utečencov, ktorí nemajú doklady, čo najpresnejšie určí totožnosti osoby. "V tomto prípade mohlo dôjsť k pochybeniu, ale ak by skutočné dieťa umiestnili do záchytného tábora medzi dospelých, bolo by to horšie," hovorí Krasulová (mpo)