
Všetky sa majú rekonštruovať, bude to stáť asi 272 miliónov korún, ktoré pochádzajú z deblokácií ruského dlhu. Minulý týždeň to vzala vláda na vedomie.
Celková suma ruského dlhu sa rekonštrukciou zníži o vyše 10 miliónov dolárov, ale Slovensko z nich dostane iba 80 percent, ktoré sa znížia ešte o 5,5 percenta za ruské služby pri rekonštrukcii budov.
"Tieto objekty sú pozostatkom toho, čo malo Československo v Moskve. Čechom toho zostalo ešte viac, a pri deblokáciách nie sú takí úspešní ako my," povedal Ivan Nejeschleba, šéf sekcie ekonomiky na ministerstve zahraničných vecí.
Stavebné práce robia slovenské firmy, vyše 100 miliónov korún už išlo najmä na byty na ambasáde, ktorých rekonštrukciu mala na starosti firma Váhostav Žilina. Prestavbu Slovenského domu bude robiť firma Stavomontáže Žilina.
Účasť slovenských firiem bola podmienkou našej strany, ale podľa Evy Bezákovej z MZV "súťaž organizovala ruská strana". Rusi mali podmienku, že firma musí mať v ich krajine licenciu a predložili zoznam.
Zo všetkých oslovených firiem sa ozvali tri, okrem víťaza opäť Váhostav Žilina a spoločnosť Rekonstav Levice. Váhostav podľa nej nepredložil všetky potrebné dokumenty a Rekonstav chcel iba spolupracovať s víťazom. "Podľa projektu by to celé malo stáť približne 169 miliónov korún," povedala Bezáková. Suma je taká vysoká, lebo pôjde o dôkladnú obnovu vrátane okien, rozvodov či fasády. Naposledy tam robili niektoré úpravy ešte pred rokom 1989.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan povedal, že o obnove rozhodla komisia, ktorá na to zrejme mala dôvod. "Nie som si istý, ale myslím, že nebola podmienka Rusov, že musia byť deblokované peniaze investované u nich, ale je našou snahou udržiavať náš majetok v dobrom stave."
Keď sme sa Bezákovej spýtali na konkrétne sumy za rekonštrukciu, ktoré sa objavili v materiáli na rokovaní vlády, zostala zaskočená. "Tie čísla vôbec nie sú reálne, ide len o pracovnú verziu, netuším, ako sa tam dostali," povedala. Celková suma na rekonštrukciu (8,5 milióna dolárov) je síce v poriadku, ale čiastkové sumy sú len orientačné, teda napríklad jednoposteľová izba v hoteli sa nebude rekonštruovať za 163-tisíc korún a reštaurácia za 3,5 milióna.
Slovensko má v Moskve 38 ľudí, z toho 10 diplomatov, zvyšok sú "obslužní pracovníci". Všetci bývajú v budove ambasády, spolu s ľuďmi z ministerstva hospodárstva, obrany, prípadne iných rezortov.
Byty v Slovenskom dome majú prenajaté najmä zástupcovia slovenských firiem a na základe dohody aj českí obchodníci. Veľvyslanectvo si účtuje 170 dolárov na štvorcový meter na rok. "Obsadenosť všetkých bytov sa pohybuje okolo 90 percent," povedal Nejeschleba. Peniaze z prenájmov sú príjmami veľvyslanectva, ktoré ich automaticky posiela do štátneho rozpočtu.
Hotel a reštaurácia nie sú podľa Nejeschlebu stratové, lebo sa im v poslednom roku podarilo zvýšiť príjem z 19 na 24 miliónov korún pri nákladoch 23 miliónov. Zo zisku ide 50 percent do štátneho rozpočtu.
Budovy Slovensko síce vlastní, ale nemôže ich predať, ani keby chcelo, lebo mu nepatria pozemky. "Máme ich len v trvalom užívaní," vysvetlil Nejeschleba.
V Prahe sa chystáme investovať 180 miliónov
V roku 2001 Slovensko kúpilo v Prahe vilu z roku 1929 za 75 miliónov korún, ktorá bude po rekonštrukcii slúžiť ako veľvyslanectvo. Cena rekonštrukcie zdevastovanej budovy a prístavby ešte nie je známa, ale podľa odhadu ministerstva by malo ísť o maximálne 180 miliónov korún. Píše sa to v materiáli, ktorý je predložený na pripomienkovanie.
"Vhodný objekt sme hľadali dlho a tento bol za prijateľnú cenu, v lokalite, kde sú mnohé diplomatické misie," povedal Ivan Nejeschleba z ministerstva. Od roku 1993 má Slovensko v Prahe iba prenajaté priestory, za ktoré ročne zaplatí 8,5 milióna. Celkovo sú náklady na prenájom pre potreby našej diplomacie vo svete 290 miliónov korún. (rp)