Kým občania Ruskej federácie volili, favorit volieb Vladimir Putin trénoval box. FOTO - REUTERS
Prezidentovanie na ďalšie štyri roky vo vrecku, protivníci z Jeľcinovej éry v cele či v exile, demokratická pravica rozhádaná a milióny Rusov, ktorí sú vďační za prísľub poriadku. Staronový prezident Ruskej federácie Vladimir Putin je na vrchole moci. Čaká ho rozhodujúce obdobie - to, či sa do histórie zapíše len ako ďalší z cárov, alebo ako silný reformátor krajiny v kríze, rozhodne jeho druhé volebné obdobie.
Počas prvých štyroch rokov prezidentovania Putin získaval autoritu predovšetkým silou - zničil oligarchov, odstránil z médií polemiku, zrušil široké právomoci dolnej snemovne parlamentu, píše agentúra AP. Teraz ho čaká niečo ťažšie - musí začať budovať.
Takmer 70 percent ruských voličov Putinovi prejavilo dôveru, že naplní ich očakávania. A nejde o maličkosti. Očakávajú, že niečo spraví proti korupcii, ktorá za jeho vlády vzrástla, zdevastovanú armádu premení na profesionálnu. Chcú, nech už skoncuje trápenie v Čečensku a vybuduje v krajine funkčnú sociálnu sieť.
"Putina volila stredná trieda. To je nový jav. Sú nároční a budú od neho vyžadovať výsledky," povedal pre ČTK politológ Gleb Pavlovský. Putin vyhlasuje, že práve predčasné rozpustenie starej a dosadenie novej, zúženej vlády bolo prvým vážnym krokom v boji s korupciou. Nový premiér Fradkov už však stačil vyhlásiť, že nie je dôvod znižovať počty úradníkov. Na polceste sa zasekla aj reforma daní a energetického priemyslu. Povolebné Rusko zaplavené čokoládovými portrétmi prezidenta včera znovu precitlo do všedného dňa. Po slovách o "ruskej veľmoci" a "diktáte práva" sa ľudia zase zaujímajú o výplatné pásky, výpadky elektriny, ceny potravín.
Ich prezident teraz môže ukázať prstom na ktorúkoľvek oblasť ruskej spoločnosti a presadiť v nej zmeny. "Má za sebou poslušnú vládu a včerajšie voľby ešte viac posilnili jeho štátnu kontrolu," povedal pre denník New York Times analytik Roland Nash. Stojí však pred rébusom - chce presadiť liberálne reformy a zároveň si udržať otvorenú kontrolu nad nerastnými zdrojmi krajiny spolu s aurou cára. Vysoké ceny ruskej ropy na svetových trhoch, ktorá tak pomáha ekonomike, sa však naveky neudržia.
Či už ruský prezident v druhom volebnom období zostane ako doteraz len mocipánom, alebo sa stane reformátorom so silnou rukou, ruských občanov rýchly hospodársky zázrak nečaká.
Putinovi politickí protivníci zatiaľ zhŕňajú množiace sa správy o volebných manipuláciách a upierajú oči k volebnému roku 2008. Aj Putin už o ňom premýšľa. "Plány výberu môjho nasledovníka už sú v pohybe, lebo mám jasnú predstavu o tom, kto by to mohol byť," povedal Putin podľa agentúry Prima News na tlačovej konferencii minulý týždeň. Presne v duchu cárskych ambícií.
VOLEBNÉ VÝSLEDKY po sčítaní 99 percent hlasov
1. Vladimir Putin: 71,2 percenta (49 miliónov voličov)
2. Nikolaj Charitonov: 13,7 percenta
3. Sergej Glazijev: 4,1 percenta
4. Irina Chakamada: 3.9 percenta
5. Proti všetkým: 3,5 percenta
6. Oleg Malyškin: 2 percentá
7. Sergej Mironov: 0,8 percenta
Zdroj: BBC
Autor: ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ