TBILISI - Gruzínska vláda zaviedla hospodársku blokádu Adžarska. Hrozí, že napätie medzi Tbilisi a Batumi prerastie do vojny. Prezident Michail Saakašvili zvolal včera mimoriadne zasadanie vlády. Ešte predtým dal vodcovi Adžarska Aslanovi Abašidzemu do večera ultimátum, v ktorom požaduje, aby mu umožnil voľný pohyb na území tejto gruzínskej autonómnej republiky. Ultimátum je reakciou na ozbrojený odpor síl Adžarska, ktoré v nedeľu zabránili Saakašvilimu v návšteve oblasti.
Abašidze v odpovedi včera večer vyhlásil v krajine výnimočný stav a zákaz nočného vychádzania.
Saakašvili z televíznej obrazovky v nedeľu neskoro večer pohrozil zablokovaním vzdušných, pozemných i námorných ciest do Adžarska a zmrazením zahraničných bankových kont patriacich adžarským vodcom. Saakašvili i Abašidže dali podľa agentúry AP najavo ochotu začať rokovanie, napätie však pretrváva. V blízkosti adžarských hraníc sa sústreďujú gruzínske vojenské vozidlá a adžarská televízia oznámila, že neďaleko adžarskej správnej hranice sa sústreďuje ťažký zbrojný arzenál. Gruzínska televízna stanica zasa informovala, že v Adžarsku sa cez noc rozdávali zbrane civilistom.
![]() |
Saakašvili po niekoľkých pokusoch vstúpiť do Adžarska uviedol gruzínsku armádu do stavu bojovej pohotovosti. Zároveň vyhlasuje, že krízu chce riešiť mierovými prostriedkami. Adžarská autonómna republika spravuje sama svoje záležitosti, neodvádza ústrednej vláde dane.
Napätie rastie od novembra, keď Saakašvili viedol protesty, ktoré prinútili rezignovať prezidenta Eduarda Ševardnadzeho. Abašidze vtedy vyhlásil, že sa ho Gruzínsko chystá vojensky zvrhnúť. Rastúce napätie vyvoláva obavy z občianskej vojny.
Ničivé vojny v Abcházsku a Južnom Osetsku, dvoch vzbúrených provinciách, ktoré sa od Gruzínska odtrhli začiatkom 90. rokov, sa tiež začali pohraničnými prestrelkami. (čtk)