Kmeňoví vodcovia hlasujú proti operáciám pakistanskej vlády na ich území. FOTO - TASR/EPA
cim sa v juhovýchodnom Afganistane spolu s americkými jednotkami operuje asi 200 francúzskych vojakov, podporovaných jednotkami iných štátov.
Za najpravdepodobnejšie miesto bin Ládinovho úkrytu sa považuje neprístupná oblasť medzi Afganistanom a Pakistanom. "Naši muži neboli ďaleko. Niekoľkokrát prekĺzol sieťou, ktorá bola dobre rozhodená," povedal Bentegeat. Podľa neho pomáha šéfovi al-Káidy predovšetkým neprístupný terén. "Všade sú podzemné systémy," uviedol.
Ani zatknutie bin Ládina podľa generála nebude znamenať okamžitú zmenu. "Al-Káida je hydra s mnohými hlavami. Ak zrazíme jednu, objaví sa ďalšia." Hrozba islamského radikalizmu sa podľa Bentegeata šíri z oblasti Blízkeho východu. "Je to fenomén, ktorý postupne zaznamenávame i v Afrike, predovšetkým v subsaharskej oblasti," tvrdí.
Počas operácie Horská búrka, ktorá sa začala 7. marca pozdĺž hraníc s Pakistanom, americkí vojaci cez víkend pri záťahu na jaskynný komplex v provincii Zábul zabili troch ozbrojencov a ďalších trinástich zajali. Američania sa so spojencami v posledných týždňoch pustili do intenzívnejšieho boja s pozostatkami hnutia Taliban a al-Káidy v pakistansko-afganskom pohraničí.
Chytenie Saddáma Husajna v Iraku Američanom umožnilo presunúť do tejto oblasti viac vojakov vrátane špeciálnych jednotiek, ktoré sa zúčastnili na zajatí irackého diktátora. Americké jednotky zmenili aj taktiku. Namiesto doterajších občasných záťahov, po ktorých sa vrátili na svoje základne, americké hliadky zostávajú na dlhší čas v teréne a priamo v afganských dedinách. To by im malo umožniť rýchlejšie reagovať na informácie získané od miestnych obyvateľov. Podobná taktika podľa denníka The New York Times viedla aj k Saddámovmu zatknutiu.
Spojencom výraznejšie pomáha aj Pakistan, ktorý v posledných týždňoch začal voči extrémistom vystupovať dôslednejšie a zatkol niekoľkých kmeňových vodcov, ktorí poskytovali úkryt extrémistom. (pm, čtk)