* 5200 zamestnancov,
* hlavnými odberateľmi je elektráreň Nováky (80 %) a Bukocel,
* tento rok plánujú vyťažiť takmer 2,5 milióna ton.
Baňa Záhorie
* ročná ťažba zhruba 200-tisíc ton uhlia,
* okrem uhlia ťaží spoločnosť pri Holíči aj lignit, ktorý sa používa v poľnohospodárstve, jeho zásoby presahujú 25 miliónov ton.
Baňa Dolina
* 435 zamestnancov,
* hlavnými odberateľmi je elektráreň Nováky (80 %) a Chemko Strážske,
* tento rok plánujú vyťažiť 180-tisíc ton.
Krachujúca Baňa Dolina nie je jedinou hnedouhoľnou baňou na Slovensku. Po jej zatvorení zostanú ešte ďalšie v správe dvoch ťažobných spoločností - Hornonitrianskych baní Prievidza a Bane Záhorie v Holíči. Štúdia ministerstva hospodárstva hovorí, že budúci rok bude v hnedouhoľnom baníctve pracovať najviac 6160 ľudí, čo je o 3600 menej ako ich bolo v roku 1998.
Prepúšťanie je spojené so stále nižšou ťažbou. Slovenské hnedé uhlie obsahuje veľa síry a jeho využitie je v súvislosti so vstupom Slovenska do Európskej únie možné len v zariadeniach s odsírením alebo vo fluidných kotloch. Takáto technológia je len v Elektrárni Nováky s ročnou spotrebou hnedého uhlia zhruba 1,7 milióna ton.
"Uhoľné baníctvo má situáciu sťaženú aj tým, že domáce uhlie plní podmienky platnej legislatívy o emisiách len za cenu značných investícií a tým, že mu významne konkuruje plošná plynofikácia," vysvetľuje postupné zatváranie hnedouhoľných baní ministerstvo hospodárstva. Baňa Dolina je len prvou v poradí, podobný osud postihne aj ostatné ťažobné spoločnosti.
Za znižovaním ťažby a zatváraním baní sú peniaze. Zákon totiž síce posunul možnosť spaľovať hnedé uhlie až do roku 2006, no výška poplatkov odberateľov uhlia s vysokým obsahom síry exponenciálne rastie tak, že prakticky od roku 2002 sa tieto zdroje stali oproti iným alternatívam ekonomicky neefektívne. (tv)