Zdar Boh. Tak znie tradičný nápis nad vchodom do bane. Vlak tadiaľ kedysi vozil dvetisíc baníkov pod povrch. V najlepších časoch tam vyťažili dva milióny ton hnedého uhlia ročne. Súčasné zásoby sa odhadujú na 250-tisíc ton, v bani pracuje 435 ľudí.
Rozbité prístupové cesty a zanedbaný areál. Tak vyzerá kedysi jedna z hnedouhoľných baní na Slovensku - baňa Dolina vo Veľkom Krtíši. Hnedé uhlie tam ťažia od roku 1950, pred revolúciou v bani pracovalo vyše dvetisíc ľudí. V súčasnosti ich nie je ani päťsto. Časy slávy pripomína už len autobusová stanica s jedenástimi nástupiskami. Dnes zhrdzavenými, na prvý pohľad nepoužívanými.
Baníctvo na Slovensku pomaly zaniká. Ako prví to pocítia baníci vo Veľkom Krtíši. "Zo sociálnej ťažby sme prešli do útlmu. Do konca roku ukončíme ťažbu, v nasledujúcich troch rokoch budeme likvidovať podzemie a do roku 2009 zlikvidujeme povrch," hovorí riaditeľ krtíšskej Bane Dolina Andrej Šterbinský.
Dôvodom na zatváranie baní sú neúprosne sa míňajúce zásoby hnedého uhlia. "Všetci sme vedeli, že sa zásoby tenčia. Nikto si teda od budúcnosti veľa nesľuboval," dodal Šterbinský. Ani vládna energetická politika nepočíta do budúcnosti s tepelnými elektrárňami, ktoré sú hlavnými odberateľmi hnedého uhlia.
Vo Veľkom Krtíši bude o rok 250-tisíc ton vyťažiteľných zásob uhlia. Pri súčasnej ťažbe, ktorá je už aj tak v útlme, by to nestačilo ani na dva roky. Baňa Dolina dodáva uhlie pre Elektrárne Nováky, zvolenskú tepláreň a pre Chemko Strážske. V podniku pracuje 435 ľudí, do konca roka z nich zostane približne stovka.
"Nebude to ľahké," hovorí vodič vlaku, ktorý do podzemia vozí baníkov. "Ale nebojím sa. Možno budem chvíľu na úrade práce, ale robotu si budem hľadať." Veľký Krtíš patrí medzi najchudobnejšie okresy s najvyššou nezamestnanosťou. "Poobzerám sa po firmách na západnom Slovensku alebo v Maďarsku," dodal zamestnanec, ktorého manželka už je nezamestnaná.
Podobné plány majú aj iní zamestnanci bane. Sú zmierení s tým, že baníkmi už v budúcnosti nebudú. Kým si nenájdu nové zamestnania, baňa im bude platiť každý mesiac 1900 korún kompenzácie zo štátnych dotácií. Dĺžka poberania týchto dávok bude závisieť od toho, ako dlho v bani pracovali.
Neistá nálada však vládne v administratívnej budove medzi príslušníkmi strážnej služby. "Čo ste zistili? Kedy budú prepúšťať? Koľkých?" pýtali sa nás vrátnici pri našom odchode. Ich kvalifikácia im pri hľadaní práce v iných firmách veľké šance nedáva. Nechápu, že sa baňa zatvára, pretože sa v nej jednoducho minulo uhlie. "Poviem to takto. Za socializmu sa tu všetko vybudovalo a jediné, čo teraz vedia, je zavrieť to," sťažuje sa starec v uniforme strážnika.
Stovka zamestnancov, ktorí zostanú v Bani Dolina pracovať aj budúci rok, sa bude starať hlavne o likvidáciu bane. "Najprv budeme likvidovať podzemie. Sú tam stroje a technika s množstvom oleja," hovorí šéf bane Šterbinský. Po roku 2007 sa začne likvidovať povrch. "Je tu množstvo vrtov. Tie odkopeme, odpálime a zakopeme. Povrch potom upravíme do pôvodnej podoby," dodal Šterbinský.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK